1 babka zebra przepis

Babka zebra

Niezwykłym pieczeniem jest babka zebra gotowana na oleju z dodatkiem smaku napoju gazowanego. Chciałbym podzielić się z Wami tym wyjątkowym daniem; jest idealny na Wielkanoc.

babka zebra składniki

  • Dwie szklanki (320 g) mąki pszennej, takiej jak tortowa lub uniwersalna
  • Pięć dużych lub sześć małych jaj (około 290 g po rozbiciu).
  • 200 g (około 4/5 szklanki) cukru pudru
  • 250 ml gazowanej Mirinda/Fanta – Jedna filiżanka
  • 160–170 g, czyli około 3/4 trzonu, oleju roślinnego
  • trzydzieści gramów, czyli trzy łyżki stołowe proszku kakaowego
  • Dwie płaskie łyżki proszku do pieczenia

babka zebra

  • Moja szklanka ma 250 mililitrów. Forma do ciasta drożdżowego: minimalna pojemność 1500 ml.
  • Może to być pleśń babki, komin lub nie. Można również użyć dowolnej innej formy lub tortownicy o pojemności minimum 1500 ml.
  • Piec na środkowej lub nieco dolnej półce piekarnika; Zalecana temperatura to 170–175 stopni. Dostosuj o 10 stopni dla konwekcji.
  • Jajka muszą osiągnąć temperaturę pokojową, dlatego należy je wcześniej wyjąć z lodówki.
  • Podstawą wyliczenia kalorii były składniki, których użyłam. Jest to zatem szacunkowa liczba kalorii obliczona na podstawie składników, których użyłam w przepisie. Radzę również przeczytać cały tekst przed rozpoczęciem gotowania babki zebry, aby przygotować się do kolejnych procedur.

Przepis na babka zebra

Rozgrzej piekarnik do 170–175 stopni, korzystając z opcji pieczenia na górze lub na dole oraz na środkowej lub nieco dolnej półce. Dostosuj o 10 stopni dla konwekcji.

Po rozbiciu sześciu małych (takich jak moje) lub pięciu dużych jajek do naczynia mam łącznie 290 gramów. Następnie dodaj 200 gramów, czyli około 4/5 szklanki cukru pudru lub ewentualnie cukru pudru. Używając miksera ustawionego na wysokie obroty, ubijaj jajka z cukrem, aż cukier całkowicie się rozpuści w mieszance. Po ubijaniu powinna powstać lekka i puszysta masa. 

Ubijanie może zająć do 10 minut (lub 5 minut przy dobrym mikserze).

Na koniec zmniejsz moc miksera na średnią i stopniowo dodawaj 160 gramów oleju (ja użyłam kujawskiego). Nie zajmie to więcej niż piętnaście sekund. Wyłącz mikser.

Do miski ze słodkim puchem jajecznym przelej 250 mililitrów słodkiej sody. W moim przypadku była to Fanta bez cukru, ale można było też spróbować Mirindy lub oranżady o smaku pomarańczowym lub cytrynowym. Wystarczy połączyć wszystkie składniki za pomocą szpatułki.

Babka zebra

Za pomocą trzepaczki połącz dwie płaskie łyżeczki proszku do pieczenia z 320 gramami mąki pszennej (najlepiej tortowej). Zrób jednocześnie dwie różne miski. Dodaj trzydzieści gramów, czyli trzy łyżki proszku kakaowego do jednej szklanki mąki pszennej (bierzesz trzy łyżki z miski zawierającej 320 gramów mąki pszennej i proszku do pieczenia).

Rada: Istnieje kilka sposobów podziału ciasta na jasną i ciemną połowę. Puch jajeczny możesz od razu podzielić, przekładając jego połowę do drugiej miski. W jednej misce z puchem jajecznym wymieszaj trzy łyżki kakao, jedną płaską łyżeczkę proszku do pieczenia i 145 g mąki (sypkie składniki należy wcześniej wymieszać). W drugiej misce wymieszaj jedną płaską łyżeczkę proszku do pieczenia ze 175 gramami mąki (sypkie składniki należy wcześniej wymieszać).

Połowę puszystego, słodkiego jajka przełożyć do naczynia zawierającego kakao, a drugą połowę do miski z mąką. Na koniec podziel pozostałe 290 gramów mąki i proszku. Podzielić go równomiernie do misek obi o wadze około 145 gramów każda. Najpierw wymieszaj jasną mieszaninę, a następnie ciemną mieszaninę, używając szpatułki.

Nasmaruj wnętrze formy do pieczenia ciasta (ja użyłam kominka o pojemności 1500 ml) pozostałym olejem, a następnie posyp zwykłą mąką, bułką tartą lub otrębami. Do formy wlewaj na przemian połowę jasnego i połowę ciemnego ciasta (w ten sposób utworzy się obręcz z ciasta, a nie grudki).

Po nagrzaniu piekarnika do 170-175 stopni (grzanie góra/dół) włóż do środka formę z ciastem. Wybierz półkę nieco niższą niż półka główna. Piec przez około pięćdziesiąt minut (lub dłużej). Gdy ciasto zebry będzie gotowe, należy je sprawdzić drewnianym patyczkiem po pieczeniu przez około 45 minut. Po wyjęciu patyczka z ciasta, jeśli jest suche, można wyłączyć piekarnik. Rozwiąż wszelkie wątpliwości dotyczące ciasta funtowego, które nie piecze się i staraj się unikać jego nadmiernego pieczenia. 

Zbyt mocno upieczone ciasto może wyschnąć i stracić wilgoć. Po zakończeniu lekko uchyl drzwiczki piekarnika. Ciasto funtowe można wyjąć z piekarnika otwierając drzwiczki po dziesięciu minutach. Po lekkim przestygnięciu (10 minut) wyjmij biszkopt z formy i połóż go np. na kratce do pieczenia.

Rada: Formę z ciastem ustawić na drucianej kratce lub na cienkiej blasze przygotowanej z aparatu piekarnika. Formę do pieczenia należy ustawić na blasze lub ruszcie tak, aby znajdowała się mniej więcej pośrodku komory, z dala od górnych i dolnych grzejników.

Gdy biszkopt ostygnie, udekoruj go cukrem pudrem lub użyj na przykład lukru i czekoladowych jajek zawiniętych w cukrowe skorupki.

Aby przygotować lukier: Przenieś do miski trzy łyżki soku pomarańczowego lub cytrynowego albo zwykłą wodę. Wsyp także dziesięć łyżek cukru pudru. Najlepiej do miski dodać osiem łyżek cukru, całość wmasować, a następnie sprawdzić konsystencję lukru. Przetwarzaj, aż lukier osiągnie nieskazitelną jedwabistą konsystencję. Zanim lukier stwardnieje, połóż na nim jadalne ozdoby.

Luźno zawiń ciasto funtowe (również lukrowane) w papier do pieczenia i przechowuj je w torbie supermarketu w zimnym i suchym miejscu. Ciasto funtowe o smaku zebry przetrwa co najmniej trzy dni (w moim przypadku smakowało znacznie lepiej po pięciu dniach).

Przeglądaj więcej przepis na temat ciasta i torty

Smacznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *