Sos winegret: Dowiedz się, jak zrobić ten bardzo łatwy, pyszny i szybki sos sałatkowy, a także kilka różnych wariantów podstawowego winegretu. W przepisie znajduje się wiele sugestii i wskazówek dotyczących stosowania dressingu do różnych rodzajów sałatek.
Składniki tradycyjnego sosu winegret
- Dziewięć łyżek wysokiej jakości oliwy z oliwek
- 3 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny, wraz ze sporą ilością świeżo zmielonego pieprzu i soli
- składniki sosu winegret z dodatkiem miodu
- Osiem łyżek doskonałej oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
- cztery łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
- płaska łyżka syropu klonowego lub jasnego miodu, posypana obficie solą i świeżo zmielonym pieprzem
Składniki na sos sałatkowy z musztardą
- Osiem łyżek doskonałej oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
- trzy łyżeczki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
- łyżeczka jasnego miodu
- płaska łyżka musztardy delikatesowej
- szczypta soli i świeżo zmielonego pieprzu
Sos winegret
Sos winegret: Szklanka ma pojemność 250 mililitrów.
Podstawą wyliczenia kalorii były składniki, których użyłam. Ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam, jest to jedynie szacunkowa liczba kalorii. W metodzie tradycyjnej obliczano kaloryczność całego sosu.
Istnieją różne metody przygotowania sosu winegret. Opis jest krótki i składa się jedynie z połączenia kilku składników. Dlatego w tym poście skupię się na wymienieniu składników, które proponuję dodać do tego sosu i co jeszcze do niego dodać, aby był smaczny i pożywny 🙂
Flakonik na sole trzeźwiące
Klasyczna sałatka zawsze zachowuje proporcje 3:1, niezależnie od tego, jak jest duża czy mała. Jedna łyżka octu lub soku z cytryny na trzy łyżki oliwy z oliwek. Ale nie sądzę, że musisz zawsze przestrzegać wszystkich wskazówek i sugeruję również stosunek 3:2. Do sosu winegret sugeruję świeżo wyciśnięty sok z cytryny lub limonki oraz wysokiej jakości (nie gorzką) oliwę z oliwek.
Chociaż inni dodają też ocet winny, ja nie przepadam za octem w winegrecie.
Do sosu zawsze należy dodać dużą ilość soli i świeżo zmielonego pieprzu. Zwykle dodaję dodatkowy kolorowy pieprz, ale jest to opcjonalne.
Wskazówka: Do każdej wersji winegretu (również z miodem i/lub musztardą) możesz dodać swoje ulubione, posiekane zioła. Polecam: natka pietruszki, kolendra, szczypiorek i koperek. Drobno posiekana papryczka chili lub suszona papryczka dodadzą pikanterii.
Do najprostszych sałatek najczęściej używam tradycyjnego sosu winegret, który składa się z oliwy z oliwek, soku z cytryny, soli i pieprzu. Sałatki te obejmują różnorodne sałaty (takie jak masło, rzymska, lodowa, rukola itd.) wraz z ogórkami, cebulą, papryką i liśćmi młodego szpinaku.
Często doprawiam sałatki sosem winegret, który ma nutę słodyczy, na przykład miodem lub syropem klonowym i często zawiera owoce, takie jak granaty, winogrona, truskawki czy mango. Sałatki te często zawierają również smażoną pierś kurczaka.
Dodatki takie jak jajka na twardo, rzodkiewki i dodatkowa cebula mogą poprawić smak sałatek, łącząc je z winegretem z dodatkiem musztardy. Taki sos można również przygotować dodając nie tylko musztardę zwykłą, ale także musztardę francuską.
Na koniec pozostaje faktyczny problem z olejem. Nie każdy jest jej entuzjastą. Wiele osób pyta mnie, czy do sosu winegret można dodać inny olej roślinny.
Rzeczywiście!
Możesz połączyć najwyższej jakości olej roślinny tłoczony na zimno z oliwą z oliwek. Z tego powodu polecam olej arachidowy, olej szafranowy, olej kukurydziany, olej sojowy, olej rzepakowy lub olej z pestek winogron. Możesz mieszać oliwę z innymi olejami roślinnymi lub użyć preferowanego oleju w całości zamiast oliwy z oliwek.
Takie jest moje podejście do tej sprawy. Oczywiście możesz się z nią nie zgadzać. Mimo to uwielbiam eksperymentować w kuchni i nie przeszkadza mi łamanie zasad 🙂
Smacznego!