Wafle do lodów: Odkryj najlepszy sposób na zrobienie niesamowitych gofrów lodowych lub ciasta na gofry lodowe. Z tych wafli można zrobić chrupiące płaskie wafle, wafle lodowe lub ręcznie robione gofry.
Wafle do lodów Składniki
- Krówki, miękkie karmelki lub masa krówkowa z puszki (60 g)
- 40 gramów prawdziwego masła
- 200 gramów słodkiej śmietany 30%
- Dwie płaskie łyżki cukru
- 200 g mąki tortowej lub pszennej lub jedna duża szklanka
- Dwa małe jajka
Wafle lodowe
Z przepisu wychodzi około 14 dużych wafli.
Masa toffi, karmel z puszki lub miękkie karmelki (np. Werther’s Original): w rondelku połącz dziesięć cukierków, masło, cukier i słodką śmietankę. Zmniejsz moc palnika i ciągle mieszaj podczas podgrzewania. Po rozpuszczeniu karmelu mieszanina powinna zmienić się w słodkie mleko o odcieniu toffi. Unikaj gotowania mleka. Pozostaw na dziesięć minut do ostygnięcia.
Wafle do lodówP: W misce ubij jajka na gładką masę. Do jajek wlewamy wystudzone słodkie mleko, cały czas mieszając drobnym strumieniem lub miksując na małych obrotach mikserem. Mieszaj mąkę, aż dobrze się połączy.
To też już prawie gotowe. Pozostaje tylko najlepsza część, czyli pieczenie lub smażenie.
Rożki lodowe robione w domu przy użyciu gofrownicy:
Wafle do lodów: Dobrze rozgrzej gofrownicę. Nałóż niewielką ilość ciasta – tylko łyżkę – na środek. Ściśnij ze sobą obie części gofrownicy i natychmiast ją zamknij. Masa pokryje całą gofrownicę w ciągu kilku sekund. Będziesz w stanie ocenić, ile ciasta należy umieścić na środku gofrownicy już po jednym lub dwóch gofrach. Po upływie minuty oceń stopień wysmażenia gofra. Gofr powinien mieć ładny brązowy kolor.
Ręcznie robione rożki lodowe przygotowane w piekarniku:
Ustaw temperaturę piekarnika na 170-180 stopni. Blachę do pieczenia wyłóż papierem pergaminowym. Za pomocą łyżki dodawaj kawałki ciasta. Następnie rozprowadź każdy za pomocą szpatułki lub szerokiego noża. Rozciąganie ciasta na cienki wafelek, najlepiej jednym ruchem. Piecz pojedyncze plasterki, aż nabiorą złocistego koloru. Duży wpływ ma piekarnik i grubość wafla. Zwykle wystarcza 6–12 minut. Wyjmij i natychmiast odłóż na bok, aby ostygło lub uformowało się.
– Wafel jest tym mniej delikatny i tym bardziej podatny na formowanie, im jest bielszy. Masz więcej czasu na uformowanie go. Aby gofr zachował kształt, należy go trzymać w wybranym kształcie przez dłuższy czas.
Aby ostygły, warto ułożyć wafle na bawełnianej ściereczce lub ręczniku papierowym. Aby je uspokoić, po prostu daj im chwilę. Jeśli wafel ma być płaski, należy go rozłożyć na idealnie równej powierzchni. Gofry należy formować od razu po wyjęciu z gofrownicy lub piekarnika.
– Gofry pieczone w piekarniku nie będą miały wzoru kratki. Ale będzie to świetna odpowiedź, jeśli masz trójkąt lub ząbkowany nóż do robienia wzorów na kremie do ciasta.
Oprócz standardowych wafli, które nie wymagają formowania wafelków, sugeruję również wykonanie:
– rożki lodowe (zwiń je w rożek, który sam zrobisz z folii i sztywnego papieru)
– rurki (wafelek nawijasz na rączkę drewnianej łyżki lub szybko zwijasz w rulon).
– kubki (szybko wypełniasz wnętrze miski płatkiem waflowym po umieszczeniu go w wybranej małej misce).
Śledź nas na facebooku
Smacznego!
Dowiedz się więcej na temat lody domowe
Wafle do lodów przepis do druku
Wafle do lodów
Składniki
- Krówki miękkie karmelki lub masa krówkowa z puszki (60 g)
- 40 gramów prawdziwego masła
- 200 gramów słodkiej śmietany 30%
- Dwie płaskie łyżki cukru
- 200 g mąki tortowej lub pszennej lub jedna duża szklanka
- Dwa małe jajka
Instrukcje
- Z przepisu wychodzi około 14 dużych wafli.
- Masa toffi, karmel z puszki lub miękkie karmelki (np. Werther’s Original): w rondelku połącz dziesięć cukierków, masło, cukier i słodką śmietankę. Zmniejsz moc palnika i ciągle mieszaj podczas podgrzewania. Po rozpuszczeniu karmelu mieszanina powinna zmienić się w słodkie mleko o odcieniu toffi. Unikaj gotowania mleka. Pozostaw na dziesięć minut do ostygnięcia.
- W misce ubij jajka na gładką masę. Do jajek wlewamy wystudzone słodkie mleko, cały czas mieszając drobnym strumieniem lub miksując na małych obrotach mikserem. Mieszaj mąkę, aż dobrze się połączy.
- To też już prawie gotowe. Pozostaje tylko najlepsza część, czyli pieczenie lub smażenie.
- Rożki lodowe robione w domu przy użyciu gofrownicy:
- Dobrze rozgrzej gofrownicę. Nałóż niewielką ilość ciasta – tylko łyżkę – na środek. Ściśnij ze sobą obie części gofrownicy i natychmiast ją zamknij. Masa pokryje całą gofrownicę w ciągu kilku sekund. Będziesz w stanie ocenić, ile ciasta należy umieścić na środku gofrownicy już po jednym lub dwóch gofrach. Po upływie minuty oceń stopień wysmażenia gofra. Gofr powinien mieć ładny brązowy kolor.
- Ręcznie robione rożki lodowe przygotowane w piekarniku:
- Ustaw temperaturę piekarnika na 170-180 stopni. Blachę do pieczenia wyłóż papierem pergaminowym. Za pomocą łyżki dodawaj kawałki ciasta. Następnie rozprowadź każdy za pomocą szpatułki lub szerokiego noża. Rozciąganie ciasta na cienki wafelek, najlepiej jednym ruchem. Piecz pojedyncze plasterki, aż nabiorą złocistego koloru. Duży wpływ ma piekarnik i grubość wafla. Zwykle wystarcza 6–12 minut. Wyjmij i natychmiast odłóż na bok, aby ostygło lub uformowało się.
- – Wafel jest tym mniej delikatny i tym bardziej podatny na formowanie, im jest bielszy. Masz więcej czasu na uformowanie go. Aby gofr zachował kształt, należy go trzymać w wybranym kształcie przez dłuższy czas.
- Aby ostygły, warto ułożyć wafle na bawełnianej ściereczce lub ręczniku papierowym. Aby je uspokoić, po prostu daj im chwilę. Jeśli wafel ma być płaski, należy go rozłożyć na idealnie równej powierzchni. Gofry należy formować od razu po wyjęciu z gofrownicy lub piekarnika.
- – Gofry pieczone w piekarniku nie będą miały wzoru kratki. Ale będzie to świetna odpowiedź, jeśli masz trójkąt lub ząbkowany nóż do robienia wzorów na kremie do ciasta.
- Oprócz standardowych wafli, które nie wymagają formowania wafelków, sugeruję również wykonanie:
- – rożki lodowe (zwiń je w rożek, który sam zrobisz z folii i sztywnego papieru)
- – rurki (wafelek nawijasz na rączkę drewnianej łyżki lub szybko zwijasz w rulon).
- – kubki (szybko wypełniasz wnętrze miski płatkiem waflowym po umieszczeniu go w wybranej małej misce).
- Smacznego!