1 Zalewajka przepis

Zalewajka przepis

Ogórkowa Zalewajka to aromatyczna zupa o niskiej zawartości bulionu, którą bardzo łatwo przygotować. Mam szczerą nadzieję, że spróbujecie mojej adaptacji dania; Uwielbiam to i wszystkim o tym mówię.

Zalewajka składniki

  • 4 szklanki wody z 1 litra
  • Cztery małe ziemniaki lub ziemniaki ugotowane „na obiad” dają 500 g ziemniaków.
  • 500 mililitrów zakwasu (na mąkę żytnią i żurek)
  • 150 g boczku lub podgardla
  • 150 gramów wędzonego boczku lub kiełbasy
  • Dwie średniej wielkości cebule (200 g)
  • Sto gramów kwaśnej śmietany Około czterech łyżek stołowych, czyli 18%
  • Trzy ząbki czosnku, czyli około 15 g, plus mała garść suszonych grzybów
  • Trzy łyżki smalcu lub oleju do smażenia (30 ml) przypraw i ziół płaska łyżeczka soli, pół łyżeczki pieprzu, trzy liście laurowe, trzy nasiona ziela angielskiego i jedna łyżka majeranku

Ogórki konserwowe

Moja szklanka ma 250 mililitrów. Do gotowania zupy sugeruję użycie większego rondla (około 2,5 litra).

Warzywa zważono przed obraniem lub przygotowaniem w inny sposób. Zawsze notuję wagę owoców i warzyw, których użyłem. Nie musisz jednak przestrzegać dokładnych wymagań gramatycznych. Celem wagi jest ułatwienie oszacowania przybliżonej ilości potrzebnej do przygotowania danego posiłku.

Podstawą wyliczenia kalorii były składniki, których użyłam. W rezultacie ilość kalorii w tej ilości jest jedynie szacunkowa, ponieważ produkty, których używasz, mogą mieć inne ilości niż moje. Z podanych składników można przygotować około 2200 ml zupy. Radzę przeczytać cały przepis przed przystąpieniem do przygotowania solanki, aby odpowiednio wcześniej przygotować się do kolejnych etapów.

Przepis na zalewajkę nie jest ekskluzywny. Składniki różnią się nieco w zależności od regionu. Niektórzy rezygnują z grzybów, inni używają maślanki do kremu. Niektórzy robią zasmażkę i zamiast dodawać do zupy kiełbasę lub boczek, używają po prostu skwarków z bekonu. Ale proces pozostaje taki sam. Ziemniaki zalać zakwasem żytnim.

Najpierw podsmażyłam cebulę ze skwarkami podbródkowymi, następnie dodałam wodę i ziemniaki, żeby wszystko przygotować w jednym garnku. Zakwas na zakwasie (ja użyłam śmietanki i czosnku) wlewamy gdy ziemniaki, które początkowo były ziemniakami z wodą i przyprawami, zmiękną. Stworzyłem ten przepis tak, aby ogólnie działał jak najlepiej. Pozdrowienia!

Przepis na Zalewajka

Weź małą garść grzybów i włóż je do miski. Do szklanki wlać 220 mililitrów częściowo ostudzonej, wrzącej wody. Połóż talerz na misce i pozostaw na godzinę. W tym czasie grzyby zmiękną.

Używam rondla o grubym dnie, dzięki czemu mogę bezpiecznie podsmażyć cebulę ze skwarkami bez konieczności używania osobnej patelni. Postaw rondelek na ogniu. Przełącz moc palnika na średnią. Dodać smalec lub trzy łyżki oleju do smażenia. 

Po pewnym czasie dodaj 150 gramów posiekanego boczku lub podgardla. Po około pięciu minutach powinny pojawić się czerwonawe trzaski. Następnie do rondla można dodać posiekaną i obraną cebulę.

Rada: Jeśli zdecydujesz się pominąć kiełbasę i boczek, dodaj do zupy kolejne 100–150 gramów podgardla.

Dodaj do mieszanki drewnianą łyżką. Zdejmij pokrywę i smaż cebulę na średnim ogniu przez dziesięć minut lub krócej, aż kawałki cebuli ładnie się zarumienią. Na tym etapie do garnka należy dodać 150 gramów kiełbasy przekrojonej na pół, trzy liście laurowe, trzy ziarna ziela angielskiego, pół łyżeczki pieprzu i jedną łyżeczkę soli.

Zalewajka przepis

Rada: Kiełbasę można zastąpić taką samą ilością boczku gotowanego na parze lub surowego wędzonego (ja użyłam kawałka boczku cielęcego z czosnkiem i wiejskiego boczku wędzonego z pieprzem).

Dodajemy litr wody, pokrojone i obrane ziemniaki, a następnie od razu wyjmujemy grzyby z namoczenia. Wodę rezerwuję na później, na wypadek gdyby zupa okazała się za gęsta i trzeba ją trochę rozrzedzić. Następnie, po namoczeniu grzybów, warto dodać jeszcze 200 ml wody. Ale kiedy grzyby się namoczą, woda nie powinna smakować źle.

Załóż pokrywkę na rondelek. Po doprowadzeniu zupy do wrzenia należy zmniejszyć moc palnika tak, aby migała bardzo mało. Gotuj ziemniaki przez kolejne 20 minut lub do momentu, aż będą miękkie.

Poniżej zupa po gotowaniu przez 20 minut.

Podczas gotowania zupy przygotuj mieszankę na zakwasie. Do żuru wykorzystałam mój przepis na zakwas, ale można też użyć zakwasu kupionego w sklepie (na mące żytniej). wymagane jest 500 ml zakwasu; pamiętaj aby wymieszać całe 500 ml zakwasu, łącznie z mąką i wodą zebraną na dnie. Do zakwasu dodać także trzy obrane i drobno posiekane ząbki czosnku, łyżkę majeranku i 100 g śmietany 18%. Upewnij się, że wszystkie składniki są dobrze połączone, aby nie było widocznych fragmentów kremu.

Rada: Aby potrawa była mniej pikantna, użyj mniej czosnku i gotuj na wolnym ogniu przez dłuższy czas.

Gdy już będą ziemniaki miękkie, około 20 minut gotowania, zdejmij rondelek z kuchenki. Po dziesięciu minutach wlej do zupy zakwas, w skład którego wchodzi śmietana, majeranek i czosnek. Po zamieszaniu zupę ponownie postaw na palnik. Czekając, aż zupa się zagotuje, zmniejsz ogień do małego.

To powinno zająć około dziesięciu minut. W razie potrzeby wyreguluj nieco moc palnika. Solanka powinna trochę zgęstnieć. Po kolejnych dwóch do trzech minutach gotowania wyłącz zupę. Posmakuj i w razie potrzeby dopraw solą lub piórami. Do zupy wlej 200 ml wody z moczenia grzybów i jeśli jest za gęsta, zagotuj ją ponownie. Można śmiało podgrzać solankę. Po schłodzeniu przechowywać w lodówce do 4-5 dni.

Odkryj więcej naszych przepisów na zupy

Smacznego.


Zalewajka przepis do druku

Zalewajka przepis

Zalewajka przepis
Łączny czas1 godzina 30 minuty
Rodzaj: gluten free
Kuchnia: poland, uk, usa
Słowo kluczowe: Zalewajka przepis
Autor: M Saqlain

Składniki

  • 4 szklanki wody z 1 litra
  • Cztery małe ziemniaki lub ziemniaki ugotowane „na obiad” dają 500 g ziemniaków.
  • 500 mililitrów zakwasu na mąkę żytnią i żurek
  • 150 g boczku lub podgardla
  • 150 gramów wędzonego boczku lub kiełbasy
  • Dwie średniej wielkości cebule 200 g
  • Sto gramów kwaśnej śmietany Około czterech łyżek stołowych czyli 18%
  • Trzy ząbki czosnku czyli około 15 g, plus mała garść suszonych grzybów
  • Trzy łyżki smalcu lub oleju do smażenia 30 ml przypraw i ziół płaska łyżeczka soli, pół łyżeczki pieprz

Instrukcje

  • Weź małą garść grzybów i włóż je do miski. Do szklanki wlać 220 mililitrów częściowo ostudzonej, wrzącej wody. Połóż talerz na misce i pozostaw na godzinę. W tym czasie grzyby zmiękną.
  • Używam rondla o grubym dnie, dzięki czemu mogę bezpiecznie podsmażyć cebulę ze skwarkami bez konieczności używania osobnej patelni. Postaw rondelek na ogniu. Przełącz moc palnika na średnią. Dodać smalec lub trzy łyżki oleju do smażenia.
  • Po pewnym czasie dodaj 150 gramów posiekanego boczku lub podgardla. Po około pięciu minutach powinny pojawić się czerwonawe trzaski. Następnie do rondla można dodać posiekaną i obraną cebulę.
  • Rada: Jeśli zdecydujesz się pominąć kiełbasę i boczek, dodaj do zupy kolejne 100–150 gramów podgardla.
  • Dodaj do mieszanki drewnianą łyżką. Zdejmij pokrywę i smaż cebulę na średnim ogniu przez dziesięć minut lub krócej, aż kawałki cebuli ładnie się zarumienią. Na tym etapie do garnka należy dodać 150 gramów kiełbasy przekrojonej na pół, trzy liście laurowe, trzy ziarna ziela angielskiego, pół łyżeczki pieprzu i jedną łyżeczkę soli.
  • Rada: Kiełbasę można zastąpić taką samą ilością boczku gotowanego na parze lub surowego wędzonego (ja użyłam kawałka boczku cielęcego z czosnkiem i wiejskiego boczku wędzonego z pieprzem).
  • Dodajemy litr wody, pokrojone i obrane ziemniaki, a następnie od razu wyjmujemy grzyby z namoczenia. Wodę rezerwuję na później, na wypadek gdyby zupa okazała się za gęsta i trzeba ją trochę rozrzedzić. Następnie, po namoczeniu grzybów, warto dodać jeszcze 200 ml wody. Ale kiedy grzyby się namoczą, woda nie powinna smakować źle.
  • Załóż pokrywkę na rondelek. Po doprowadzeniu zupy do wrzenia należy zmniejszyć moc palnika tak, aby migała bardzo mało. Gotuj ziemniaki przez kolejne 20 minut lub do momentu, aż będą miękkie.
  • Poniżej zupa po gotowaniu przez 20 minut.
  • Podczas gotowania zupy przygotuj mieszankę na zakwasie. Do żuru wykorzystałam mój przepis na zakwas, ale można też użyć zakwasu kupionego w sklepie (na mące żytniej). wymagane jest 500 ml zakwasu; pamiętaj aby wymieszać całe 500 ml zakwasu, łącznie z mąką i wodą zebraną na dnie. Do zakwasu dodać także trzy obrane i drobno posiekane ząbki czosnku, łyżkę majeranku i 100 g śmietany 18%. Upewnij się, że wszystkie składniki są dobrze połączone, aby nie było widocznych fragmentów kremu.
  • Rada: Aby potrawa była mniej pikantna, użyj mniej czosnku i gotuj na wolnym ogniu przez dłuższy czas.
  • Gdy już będą ziemniaki miękkie, około 20 minut gotowania, zdejmij rondelek z kuchenki. Po dziesięciu minutach wlej do zupy zakwas, w skład którego wchodzi śmietana, majeranek i czosnek. Po zamieszaniu zupę ponownie postaw na palnik. Czekając, aż zupa się zagotuje, zmniejsz ogień do małego.
  • To powinno zająć około dziesięciu minut. W razie potrzeby wyreguluj nieco moc palnika. Solanka powinna trochę zgęstnieć. Po kolejnych dwóch do trzech minutach gotowania wyłącz zupę. Posmakuj i w razie potrzeby dopraw solą lub piórami. Do zupy wlej 200 ml wody z moczenia grzybów i jeśli jest za gęsta, zagotuj ją ponownie. Można śmiało podgrzać solankę. Po schłodzeniu przechowywać w lodówce do 4-5 dni.
  • Smacznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recipe Rating