Kujawy są źródłem klasycznej zupa Kwas. Przepis ten przekazywany jest z pokolenia na pokolenie od setek lat. Z sokiem z kiszonej kapusty to naprawdę fajna i prosta zupa.
Zupa Kwas Składniki
Poniżej podano składniki zupy kwas
- 4 szklanki wody z 1 litra
- Około 300 ml soku z kiszonej kapusty
- 250 g wędzonych żeberek lub boczku
- 200 g kiełbasy, np. 100 g porcji nieco suszonego korzenia selera
- Jeden korzeń pietruszki, czyli około 100 g
- Dwie małe marchewki (do 150 g)
- Jedna mała cebula (do 50 g)
- Sto gramów kwaśnej śmietany 18%
- Dwie łyżki mąki pszennej (takiej uniwersalnej) razem z przyprawami i ziołami: 1/3 łyżeczki pieprzu, 2 liście laurowe, 2 nasiona ziela angielskiego i 3 łyżki majeranku
Zupa Kwas przepis
Krok 1: Przygotuj warzywa
Do średniej wielkości rondla włóż posiekaną i obraną marchewkę wraz z korzeniem selera i pietruszki. Dodaj dwa liście laurowe, dwa nasiona ziela angielskiego i małą cebulę. Dodaj także litr wody.
Krok 2: Doprowadź bulion do wrzenia
Załóż pokrywkę na rondelek. Po zagotowaniu bulionu należy zmniejszyć moc palnika tak, aby zupa ledwo mrugała. Gotuj, aż warzywa będą miękkie, około 30 minut.
Do przygotowania zupy można także wykorzystać golonkę wieprzową. Aby mięso było miękkie, należy wydłużyć czas gotowania.
Krok 3: Zetrzyj warzywa.
Wyjmij warzywa z zupa kwas. Po posiekaniu ponownie dodaj pietruszkę i marchewkę do gulaszu. Seler i cebula nie są wykorzystywane; można je jednak dodawać do pasztetów lub naleśników przygotowywanych z gotowanymi warzywami.
Krok 4: Dodaj wędzone mięso i kiełbasę.
Do garnka należy dodać 200 gramów ulubionej, lekko wędzonej kiełbasy. Przekrój go na pół. Dodaj do garnka kolejne 250 gramów surowego, parzonego lub wędzonego boczku (bez grubej skóry, drobno pokrojonego) lub równoważną ilość wędzonych żeberek (bez kości i chrząstek). Po 20 minutach załóż pokrywkę garnka i kontynuuj gotowanie zupy.
Niemniej jednak proporcje są elastyczne, więc możesz dodać mniej lub więcej boczku lub kiełbasy. Dodatkowo istnieje możliwość zamiany standardowej kiełbasy na żeberka białe (surowe lub parzone) lub wędzone.
Krok 5: Dodaj majeranek i sok
Do rondelka wlej 300 mililitrów soku z kiszonej kapusty i dodaj trzy łyżeczki nieogrzewanego majeranku. Ponownie zagotuj zupę i kontynuuj gotowanie przez maksymalnie pięć minut.
Rada: Można użyć innej ilości soku z kiszonej kapusty. Ilość zależy od „mocy” soku i preferencji kwaśnicy.
Krok 6: Do śmietanki wmieszaj mąkę.
Do innej miski przełóż chochelkę wrzącej zupy, następnie dodaj do niej kilka łyżek zimnej wody. Po pewnym czasie dodajemy dwie łyżeczki mąki pszennej i 100 g śmietany 18%, cały czas mieszając śmietanę z zupą. Wszystko należy dobrze wymieszać, tak aby powstał gładki płyn bez grudek mąki.
Krok 7: Spraw, aby zupa była bielsza
Do miski przekładamy chochlę gorącej zupy. Po szybkim zamieszaniu wlać całą mieszaninę do rondla. Powoli mieszaj zupę i pozwól jej ponownie się zagotować. Zupę przygotowuje się w ciągu dwóch do trzech minut. Powinien stać się trochę grubszy.
Przed podaniem zupę Kwasną można podgrzać (na małej mocy palnika). Podawać z osobnymi dodatkami puree ziemniaczanego z prażoną cebulą lub ciemnym tostem na zakwasie. Świetne są także dodatki w postaci szarego makaronu. Dodaj trochę świeżych ziół, takich jak natka pietruszki lub odrobina tymianku. W lodówce przechowuje się do czterech dni.
Odkryj więcej naszych przepisów na zupy
Smacznego.
Zupa Kwas przepis do druku
Zupa Kwas przepis
Składniki
- 4 szklanki wody z 1 litra
- Około 300 ml soku z kiszonej kapusty
- 250 g wędzonych żeberek lub boczku
- 200 g kiełbasy np. 100 g porcji nieco suszonego korzenia selera
- Jeden korzeń pietruszki czyli około 100 g
- Dwie małe marchewki do 150 g
- Jedna mała cebula do 50 g
- Sto gramów kwaśnej śmietany 18%
- Dwie łyżki mąki pszennej takiej uniwersalnej razem z przyprawami i ziołami: 1/3 łyżeczki pieprzu, 2 liście laurowe, 2 nasiona ziela angielskiego i 3 łyżki majeranku
Instrukcje
- Krok 1: Przygotuj warzywa
- Do średniej wielkości rondla włóż posiekaną i obraną marchewkę wraz z korzeniem selera i pietruszki. Dodaj dwa liście laurowe, dwa nasiona ziela angielskiego i małą cebulę. Dodaj także litr wody.
- Krok 2: Doprowadź bulion do wrzenia
- Załóż pokrywkę na rondelek. Po zagotowaniu bulionu należy zmniejszyć moc palnika tak, aby zupa ledwo mrugała. Gotuj, aż warzywa będą miękkie, około 30 minut.
- Do przygotowania zupy można także wykorzystać golonkę wieprzową. Aby mięso było miękkie, należy wydłużyć czas gotowania.
- Krok 3: Zetrzyj warzywa.
- Wyjmij warzywa z zupy. Po posiekaniu ponownie dodaj pietruszkę i marchewkę do gulaszu. Seler i cebula nie są wykorzystywane; można je jednak dodawać do pasztetów lub naleśników przygotowywanych z gotowanymi warzywami.
- Krok 4: Dodaj wędzone mięso i kiełbasę.
- Do garnka należy dodać 200 gramów ulubionej, lekko wędzonej kiełbasy. Przekrój go na pół. Dodaj do garnka kolejne 250 gramów surowego, parzonego lub wędzonego boczku (bez grubej skóry, drobno pokrojonego) lub równoważną ilość wędzonych żeberek (bez kości i chrząstek). Po 20 minutach załóż pokrywkę garnka i kontynuuj gotowanie zupy.
- Niemniej jednak proporcje są elastyczne, więc możesz dodać mniej lub więcej boczku lub kiełbasy. Dodatkowo istnieje możliwość zamiany standardowej kiełbasy na żeberka białe (surowe lub parzone) lub wędzone.
- Krok 5: Dodaj majeranek i sok
- Do rondelka wlej 300 mililitrów soku z kiszonej kapusty i dodaj trzy łyżeczki nieogrzewanego majeranku. Ponownie zagotuj zupę i kontynuuj gotowanie przez maksymalnie pięć minut.
- Rada: Można użyć innej ilości soku z kiszonej kapusty. Ilość zależy od „mocy” soku i preferencji kwaśnicy.
- Krok 6: Do śmietanki wmieszaj mąkę.
- Do innej miski przełóż chochelkę wrzącej zupy, następnie dodaj do niej kilka łyżek zimnej wody. Po pewnym czasie dodajemy dwie łyżeczki mąki pszennej i 100 g śmietany 18%, cały czas mieszając śmietanę z zupą. Wszystko należy dobrze wymieszać, tak aby powstał gładki płyn bez grudek mąki.
- Krok 7: Spraw, aby zupa była bielsza
- Do miski przekładamy chochlę gorącej zupy. Po szybkim zamieszaniu wlać całą mieszaninę do rondla. Powoli mieszaj zupę i pozwól jej ponownie się zagotować. Zupę przygotowuje się w ciągu dwóch do trzech minut. Powinien stać się trochę grubszy.
- Przed podaniem zupę Kwasną można podgrzać (na małej mocy palnika). Podawać z osobnymi dodatkami puree ziemniaczanego z prażoną cebulą lub ciemnym tostem na zakwasie. Świetne są także dodatki w postaci szarego makaronu. Dodaj trochę świeżych ziół, takich jak natka pietruszki lub odrobina tymianku. W lodówce przechowuje się do czterech dni.
- Smacznego.