Gorąco zachęcam do wypróbowania mojego najlepszego i najbardziej sprawdzonego przepisu na chalka drożdżową. aromatyczny i maślany. Na pewno warto wiedzieć, jak zrobić domową chałkę. Co więcej, przepis jest bardzo łatwy do wykonania. Zabierzmy się już do pracy!
Składniki Chalka
- Pół torebki (500 g) zwykłej mąki pszennej
- Jedna szklanka (250 ml) lekko podgrzanego mleka
- 80 g prawdziwego masła, czyli niecałe pół patyka
- 30 g świeżych drożdży lub 7-8 g suszonych drożdży
- Pięć płaskich łyżek cukru, do sześćdziesięciu gramów, szczypta soli
Składniki kruszonki
- 50 gramów zwykłej mąki
- 30 gramów prawdziwego masła
- 30 gramów cukru
Chalka
Moja szklanka ma 250 mililitrów. Temperatura pieczenia: 175 stopni, środkowa półka, możliwość pieczenia góra/dół. Pieczenie zajmuje około 25 minut.
Podstawą wyliczenia kalorii były składniki, których użyłam. Ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam, jest to jedynie szacunkowa liczba kalorii. Do listy kalorii dodałam kruszonkę, którą posypałam Chalki przed pieczeniem. Z podanych składników zrobiłam dwie spore Chalka z kruszonką.
Zanim zaczniesz przygotowywać chałkę (lub dwie Chalki 🙂 pamiętaj, że jeśli zastosujesz się do kilku kluczowych zasad, chałka wyjdzie Ci idealnie. Jeśli sięgniesz po mąkę pszenną tortową, wnętrze Chalki będzie białe i puszyste. Używaj także prawdziwego mleka i masła. Dodatkowo istotne jest wyrabianie ciasta przez dłuższy czas. Moja sugestia jest taka, aby ugniatać je przez dziesięć minut. Równie istotne jest długie wyrastanie Chalka przed pieczeniem. Początkowe wyrastanie powinno zająć od 90 do 120 minut. Wielkość ciasta powinna zwiększyć się czterokrotnie.
Przepis Chalka:
Do dużej miski należy przesiać 500 gramów mąki pszennej tortowej. Będzie to stanowić połowę typowego opakowania mąki o wadze jednego kilograma. Dodajemy dodatkowo aż 60 gramów cukru pudru lub zwykłego. Odpowiada to około pięciu poziomom łyżek cukru. Do 7-8 gramów suszonych drożdży dodaj szczyptę soli. Połączyć suche składniki.
Do miski z dobrze wymieszanymi suchymi składnikami dodaj szklankę lekko ciepłego mleka (250 ml mleka pełnotłustego) i niecałe pół kostki roztopionego i ostudzonego masła. Zużytych zostanie osiemdziesiąt gramów masła.
Za pomocą silikonowej szpatułki lub drewnianej łyżki wszystko wymieszaj. Miskę z ciastem ustawić pod mikserem wyposażonym w haczyki do wyrabiania ciasta drożdżowego. Wyrabiaj ciasto przez co najmniej dziesięć minut. Po wyrobieniu ciasto powinno być jednorodne. Ciasto można również zagnieść ręcznie.
Rada: Będziesz potrzebować trzydziestu gramów świeżych drożdży, jeśli ich używasz. Sugeruję zakwas na bazie świeżych drożdży. Następnie musisz wyjąć część składników ze składników ciasta. A będą to: dwie łyżki mąki pszennej, dwie i pół szklanki mleka (mleko powinno być ciepłe, ale nie gorące) i sto mililitrów
Potrzebna jest łyżka cukru i 30 gramów świeżych drożdży, czyli nieco ponad 1/4 100-gramowej kostki. Połącz drożdże z pozostałymi składnikami. Po dokładnym wymieszaniu wszystkiego przykryj folią lub ręcznikiem i odstaw w ciepłe miejsce na 20 minut. Po tym czasie roztwór powinien wyrosnąć i mocno się pienić. W zestawie z wysokim kombinezonem. Zaczyn łączymy z pozostałymi składnikami przepisu na ciasto chałkowe i za pomocą miksera łączymy je w gładką kulę.
Aby ciasto mogło wyrosnąć, zostaw je w tej samej misce lub przenieś do większej miski. Do ich przykrycia użyj folii lub bawełnianej szmatki.
Pozostawić do wyrośnięcia na co najmniej półtorej, a nawet dwie godziny w ciepłym miejscu. Ciasto powinno zwiększyć czterokrotnie swoją objętość i znacząco urosnąć.
Można zrobić jedną dużą, gęstą chałkę lub, tak jak ja, upiec kilka z wyrośniętego ciasta drożdżowego pod chałką. Po podzieleniu ciasta na pół upiecz dwie średniej wielkości Chalki. Wyjmij całe ciasto z miski i jeszcze raz zagnieć je na stolnicy. Podzieliłem moją wagę, która wynosiła około 920 gramów, na dwie kulki, każda o wadze 460 gramów.
Aby zapobiec wyschnięciu jednej kulki, przykryj ją folią lub ściereczką. Drugą kulę należy podzielić na cztery równe części.
Za pomocą rąk rozciągaj porcje ciasta (około 115 gramów każda) na sznurki o długości około 40 cm (możesz zwinąć krótsze i grubsze bułki, jeśli wolisz, aby chała była grubsza i krótsza). Po ułożeniu ich na arkuszu papieru pergaminowego zszyj ze sobą końce czterech nitek ciasta. Postępuj zgodnie ze wskazówkami na poniższym obrazku, aby zaplecić chałkę.
Wyjąłem trzy struny i podzieliłem drugą kulkę na trzy części. Z Chalki tworzę tradycyjny, dobrze znany warkocz. Dlatego możesz mieć pewność, czy zaplecić chałkę z trzech czy czterech sznurków.
Chalki układamy na pojedynczej, sporej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Zostaw między nimi dużo miejsca.
Przykryj Chalki bawełnianą ściereczką i pozostaw je w ciepłym miejscu na około pół godziny. To powinna być dobra pora na wstawanie chałek. Jeśli możesz spożywać jajka, możesz posmarować je mlekiem lub jajkiem roztrzepanym z mlekiem.
Kruszonkę pokruszyć na wyrośnięte i posmarowane mlekiem Chalki. Dobrym pomysłem jest przygotowanie go wcześniej, na przykład w trakcie wyrastania ciasta. Wszystkie składniki kruszonki połączyć i rozetrzeć w dłoniach.
Gdy Chalki wyrosną, posmarowane mlekiem i posypane kruszonką, blaszkę ustawiamy na środkowej półce piekarnika nagrzanego do 175 stopni (możliwość pieczenia góra/dół). Piecz Chalki przez około dwadzieścia pięć minut. Upieczone Chalki wyrastają i złocą się. Można je wyjąć z piekarnika zaraz po upieczeniu.
Chałka pięknie się kroi i bardzo szybko schładza. Proponuję zrobić kanapki z ulubionym dżemem, masłem lub miodem. Proponuję zrobić słodki tost francuski lub ułożyć bułkę z resztek Chalki na następny dzień. Aby zrobić słodką bułkę, wystarczy podgrzać mleko i dodać połamane kawałki Chalki.
Dobrym pomysłem jest posypanie całego dania cukrem lub cynamonem. Miód w formie płynnej również będzie świetnie smakował.
Jak podać pyszną domową chałkę?
Śledź nas na facebooku
Smacznego!