Makaron z krewetkami to klasyczny, pyszny i łatwy w przygotowaniu przepis. Przepis można wykorzystać do wielu różnych rzeczy i nie tylko. Idealnie sprawdzi się na kolację w Walentynki.
Makaron z krewetkami Składniki:
Makaron z krewetkami skladniki:
- 300 gramów (ważonych przed ugotowaniem) makaronu spaghetti
- 500 g dużych, świeżych lub mrożonych krewetek
- Śmietana do ubijania (100 ml) 30% lub 36%
- 40 gramów masła idealnie klarowanego; około 2 łyżeczek
- Trzy łyżki dobrej oliwy z oliwek
- 40 g cebuli, najlepiej małe szalotki
- 2–3 ząbki czosnku lub 10–15 g
- dwie do trzech łyżek świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub limonki
- porządna szczypta suszonych płatków chili, duży pęczek przyprawy z pietruszki lub kolendry, pół łyżeczki soli i świeżo zmielony pieprz
Makaron z krewetkami
Krok 1: Przygotuj krewetki
Makaron z krewetkami: Wymagane jest około 500 gramów gigantycznej krewetki (tygrysiej lub królewskiej). Najpierw usuń łodygi ze świeżych, nie oczyszczonych krewetek, jakie możesz mieć. Następnie zdejmij zbroję i ewentualnie ogon. Na koniec usuń czarne jelita krewetki, lekko stukając ją w grzbiet. Po szybkim wypłukaniu krewetek w zimnej wodzie osusz je papierowymi ręcznikami. Zamrożone krewetki, które zostały blanszowane lub ugotowane, powinny być już dokładnie oczyszczone; nie jest wymagane żadne dalsze działanie. Wszystko, co musisz zrobić, to pozwolić im naturalnie się rozmrozić, odsączyć glazurę i osuszyć papierowymi ręcznikami.
Po rozmrożeniu należy sprawdzić zamrożone surowe krewetki, odnotować ich stan zamrożenia na pojemniku, a nawet można je przesunąć, np. przez czarne jelita. Aby przyspieszyć proces rozmrażania, krewetki można włożyć do naczynia z lekko ciepłą wodą.
Krok 2: Przygotuj makaron.
Możesz zacząć przygotowywać makaron, ponieważ krewetki w sosie szybko się gotują. Najlepiej smażyć zaraz po krewetkach w sosie. Po wylaniu wody z durszlaka można ją bezpośrednio dodać do garnka.
Napełnij rondel wodą i podgrzewaj, aż się zagotuje. Do zagotowania 300 gramów suszonego makaronu potrzeba trzech litrów wody. Sól dodawaj do wody dopiero, gdy zacznie wrzeć. Do wrzącej wody wsyp łyżeczkę soli. Makaron ugotuj al dente, wkładając go do rondla.
Możesz wymieszać spaghetti, gdy będzie wystarczająco elastyczne, aby całkowicie zanurzyć się w wodzie. Po upieczeniu powinien być wystarczająco elastyczny, aby wytrzymać zranienie palcem bez złamania. Zazwyczaj gotuję makaron spaghetti o minutę dłużej niż zaleca producent na opakowaniu. Gdy krewetki w sosie nie są gotowe, ugotowany makaron szybko przełóż na sitko i włóż z powrotem do garnka. Z 300 gramów suchego makaronu otrzymasz około 700 gramów ugotowanego makaronu.
Rada: Dobrze jest odlać część wody z gotowania makaronu. Następnie, aby zrobić więcej sosu, możesz wlać go na patelnię z posiłkiem. Innym rodzajem makaronu, który możesz przygotować, jest linguine, penne lub tagliatelle.
Krok 3: Niech cebula się ugotuje.
Zacznij od rozgrzania wysokiej jakości patelni z wysokim brzegiem i grubym dnem (moja ma 28 cm). Na patelnię z trzema łyżkami oliwy z oliwek (można dodać dodatkowo tłuszczu) 40 g masła klarowanego. Połóż około 40 gramów lub więcej drobno pokrojonej cebuli (ja użyłam trzech małych szalotek) na gorącym tłuszczu.
Rada: Pamiętaj, że w czasie, gdy krewetki gotują się w sosie, możesz przygotować wybrany przez siebie makaron.
Krok 4: Dodaj krewetki
Dodaj dwa do trzech ząbków czosnku, obranych i pokrojonych w cienkie plasterki. Dodatkowo wypuść krewetki po 30 sekundach. Zwiększ ogień i wrzuć pół łyżeczki soli oraz dużą szczyptę płatków chili. Skrop krewetki dwiema lub trzema łyżkami soku z limonki lub cytryny. Wymieszaj składniki na patelni.
Jedna uwaga: ponieważ krewetki gotują się szybko, podaję tylko liczbę minut potrzebnych do smażenia surowych krewetek, a nie czas smażenia gotowanych. Z czasem będzie trochę podobnie. Szare krewetki staną się białe i różowe, gdy będą surowe.
Krok 5: Dodaj śmietanę.
Obniż moc palnika do niższej niż zwykle. Wlej 100 ml śmietanki ubijanej o stężeniu 30% lub 36% na patelnię, cały czas delikatnie mieszając krewetkami. Od razu dodaj dużą garść drobno posiekanej kolendry lub pietruszki. Połączyć wszystkie składniki. Gdy sos osiągnie temperaturę wrzenia, odczekaj dziesięć do dwudziestu sekund, a następnie zdejmij patelnię z ognia.
Można wlać dwa razy więcej śmietanki, jako wskazówka. Bardziej aksamitny sos będzie Twój. Ponadto jest to doskonała technika pozwalająca uzyskać nieco delikatniejszy smak – na przykład, jeśli dodasz za dużo chili lub soku z cytryny.
Krok 6: Dodaj makaron.
Włóż świeżo ugotowany makaron i pikantne krewetki do sosu na patelni.
Krok 7: Dodaj smaku i prezentu
Dobrze połącz makaron z sosem. Dodaj odrobinę świeżo zmielonego pieprzu. Spróbuj spaghetti z krewetkami i w razie potrzeby dodaj przyprawy. Natychmiast przełóż jedzenie na talerze. Dodaj trochę pietruszki lub kolendry, pół plasterka cytryny lub limonki, świeżą paprykę lub płatki chili i starty parmezan jako dekorację.
Śledź nas na facebooku
Smacznego!
Odkryj więcej naszych dań z ryb
Makaron z krewetkami przepis do druku
Makaron z krewetkami
Składniki
- 300 gramów ważonych przed ugotowaniem makaronu spaghetti
- 500 g dużych świeżych lub mrożonych krewetek
- Śmietana do ubijania 100 ml 30% lub 36%
- 40 gramów masła idealnie klarowanego; około 2 łyżeczek
- Trzy łyżki dobrej oliwy z oliwek
- 40 g cebuli najlepiej małe szalotki
- 2 –3 ząbki czosnku lub 10–15 g
- dwie do trzech łyżek świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub limonki
- porządna szczypta suszonych płatków chili duży pęczek przyprawy z pietruszki lub kolendry, pół łyżeczki soli i świeżo zmielony pieprz
Instrukcje
- Krok 1: Przygotuj krewetki
- Wymagane jest około 500 gramów gigantycznej krewetki (tygrysiej lub królewskiej). Najpierw usuń łodygi ze świeżych, nie oczyszczonych krewetek, jakie możesz mieć. Następnie zdejmij zbroję i ewentualnie ogon. Na koniec usuń czarne jelita krewetki, lekko stukając ją w grzbiet. Po szybkim wypłukaniu krewetek w zimnej wodzie osusz je papierowymi ręcznikami. Zamrożone krewetki, które zostały blanszowane lub ugotowane, powinny być już dokładnie oczyszczone; nie jest wymagane żadne dalsze działanie. Wszystko, co musisz zrobić, to pozwolić im naturalnie się rozmrozić, odsączyć glazurę i osuszyć papierowymi ręcznikami.
- Po rozmrożeniu należy sprawdzić zamrożone surowe krewetki, odnotować ich stan zamrożenia na pojemniku, a nawet można je przesunąć, np. przez czarne jelita. Aby przyspieszyć proces rozmrażania, krewetki można włożyć do naczynia z lekko ciepłą wodą.
- Krok 2: Przygotuj makaron.
- Możesz zacząć przygotowywać makaron, ponieważ krewetki w sosie szybko się gotują. Najlepiej smażyć zaraz po krewetkach w sosie. Po wylaniu wody z durszlaka można ją bezpośrednio dodać do garnka.
- Napełnij rondel wodą i podgrzewaj, aż się zagotuje. Do zagotowania 300 gramów suszonego makaronu potrzeba trzech litrów wody. Sól dodawaj do wody dopiero, gdy zacznie wrzeć. Do wrzącej wody wsyp łyżeczkę soli. Makaron ugotuj al dente, wkładając go do rondla.
- Możesz wymieszać spaghetti, gdy będzie wystarczająco elastyczne, aby całkowicie zanurzyć się w wodzie. Po upieczeniu powinien być wystarczająco elastyczny, aby wytrzymać zranienie palcem bez złamania. Zazwyczaj gotuję makaron spaghetti o minutę dłużej niż zaleca producent na opakowaniu. Gdy krewetki w sosie nie są gotowe, ugotowany makaron szybko przełóż na sitko i włóż z powrotem do garnka. Z 300 gramów suchego makaronu otrzymasz około 700 gramów ugotowanego makaronu.
- Rada: Dobrze jest odlać część wody z gotowania makaronu. Następnie, aby zrobić więcej sosu, możesz wlać go na patelnię z posiłkiem. Innym rodzajem makaronu, który możesz przygotować, jest linguine, penne lub tagliatelle.
- Krok 3: Niech cebula się ugotuje.
- Zacznij od rozgrzania wysokiej jakości patelni z wysokim brzegiem i grubym dnem (moja ma 28 cm). Na patelnię z trzema łyżkami oliwy z oliwek (można dodać dodatkowo tłuszczu) 40 g masła klarowanego. Połóż około 40 gramów lub więcej drobno pokrojonej cebuli (ja użyłam trzech małych szalotek) na gorącym tłuszczu.
- Rada: Pamiętaj, że w czasie, gdy krewetki gotują się w sosie, możesz przygotować wybrany przez siebie makaron.
- Krok 4: Dodaj krewetki
- Dodaj dwa do trzech ząbków czosnku, obranych i pokrojonych w cienkie plasterki. Dodatkowo wypuść krewetki po 30 sekundach. Zwiększ ogień i wrzuć pół łyżeczki soli oraz dużą szczyptę płatków chili. Skrop krewetki dwiema lub trzema łyżkami soku z limonki lub cytryny. Wymieszaj składniki na patelni.
- Jedna uwaga: ponieważ krewetki gotują się szybko, podaję tylko liczbę minut potrzebnych do smażenia surowych krewetek, a nie czas smażenia gotowanych. Z czasem będzie trochę podobnie. Szare krewetki staną się białe i różowe, gdy będą surowe.
- Krok 5: Dodaj śmietanę.
- Obniż moc palnika do niższej niż zwykle. Wlej 100 ml śmietanki ubijanej o stężeniu 30% lub 36% na patelnię, cały czas delikatnie mieszając krewetkami. Od razu dodaj dużą garść drobno posiekanej kolendry lub pietruszki. Połączyć wszystkie składniki. Gdy sos osiągnie temperaturę wrzenia, odczekaj dziesięć do dwudziestu sekund, a następnie zdejmij patelnię z ognia.
- Można wlać dwa razy więcej śmietanki, jako wskazówka. Bardziej aksamitny sos będzie Twój. Ponadto jest to doskonała technika pozwalająca uzyskać nieco delikatniejszy smak – na przykład, jeśli dodasz za dużo chili lub soku z cytryny.
- Krok 6: Dodaj makaron.
- Włóż świeżo ugotowany makaron i pikantne krewetki do sosu na patelni.
- Krok 7: Dodaj smaku i prezentu
- Dobrze połącz makaron z sosem. Dodaj odrobinę świeżo zmielonego pieprzu. Spróbuj spaghetti z krewetkami i w razie potrzeby dodaj przyprawy. Natychmiast przełóż jedzenie na talerze. Dodaj trochę pietruszki lub kolendry, pół plasterka cytryny lub limonki, świeżą paprykę lub płatki chili i starty parmezan jako dekorację.
- Smacznego!