1 barszcz biały przepis

barszcz biały

To mój sprawdzony przepis na łatwy, domowy barszcz biały, na ręcznie robionym zakwasie lub barszczu kupnym. Robię ten barszcz z ziemniakami i białą kiełbasą. Będzie idealna nie tylko na Święta Wielkanocne.

barszcz biały Składniki: 

  • 500 ml domowego lub kupionego w sklepie zakwasu barszczowego białego
  • Około 3–4 plastry białej kiełbasy o masie 400 g, surowej lub parzonej
  • Ziemniaki po 500 g, czyli około 4 średnich porcji
  • Jedna średniej wielkości marchewka (około 100 gramów)
  • 50 mililitrów 18% kwaśnej śmietany lub 30% słodkiej śmietanki
  • Cztery szklanki wody na jeden litr
  • przyprawy: pół płaskiej łyżeczki pieprzu, jedna łyżka majeranku i półtorej łyżeczki soli
  • Podaje się chleb, jajka na twardo i natkę pietruszki.

barszcz biały

Moja szklanka ma 250 mililitrów. Użyj garnka o pojemności około trzech litrów, aby ugotować taką ilość składników, jaką podałem dla barszczu białego.

Warzywa zważono przed obraniem lub przygotowaniem w inny sposób. Zawsze notuję wagę owoców i warzyw, których użyłem. Nie musisz jednak przestrzegać dokładnych wymagań gramatycznych. Celem wagi jest ułatwienie oszacowania przybliżonej ilości potrzebnej do przygotowania danego posiłku.

Podstawą wyliczenia kalorii były składniki, których użyłam. W rezultacie ilość kalorii w tej ilości jest jedynie szacunkowa, ponieważ produkty, których używasz, mogą mieć inne ilości niż moje. Z podanych składników otrzymacie około 2500 ml barszczu białego, czyli około 5 porcji. Kaloryczność barszczu białego przeprowadziłam bez uwzględnienia dodatków takich jak pieczywo czy jajka.

Proponuję zapoznać się z całym przepisem przed przystąpieniem do przyrządzania barszczu białego na zakwasie, aby odpowiednio wcześniej przygotować się do kolejnych etapów przygotowania.

Proponuję wykorzystać mój domowy przepis na zakwas na barszcz biały (zakwas na barszcz biały) do produkcji barszczu białego.

Przepis na Barszcz Biały

Podobnie jak w przypadku większości zup, delikatnie obierz i pokrój na małe kawałki około 500 gramów ziemniaków. Przełożyć ziemniaki do małego rondla. Po zalaniu ich dwiema szklankami (500 ml) wody posypać po jednej łyżeczce soli. 

Załóż osłonę na werandę. Gotuj, aż ziemniaki będą prawie miękkie. Może to wymagać dziesięciu do piętnastu minut. Odstaw rondelek z wodą i ziemniakami na bok. Do głównego garnka dodasz wszystko – ziemniaki i przygotowaną wodę – w trakcie przygotowywania barszczu.

400 gramów surowej białej kiełbasy należy opłukać pod zimną wodą. Posortuj pęczki osobno. Każdy kawałek nakłuj kilka razy bardzo lekko. Kiełbasę należy włożyć do dużego rondla. Dodaj dwie szklanki (500 ml) wody. Załóż pokrywkę na rondelek. Ustawić moc palnika na wyższą niż zwykle. 

Gotuj wodę nie dłużej niż pięć minut, a następnie zdejmij garnek z kuchenki na pewien czas. Zjedz kiełbaski znajdujące się na desce. Z każdego pęczka kiełbasę wyjmij, jeśli łatwo odchodzi, a następnie pokrój ją na kawałki nie szersze niż 2 cm. Włóż ponownie grube kawałki kiełbasy do garnka z wodą; w tym momencie możesz usunąć szumowinę – czyli pokrojone w plasterki białko – z wody. Marchew należy obrać, zetrzeć na tarce lub pokroić w cienkie plasterki i dodać do rondla. Gotuj pod przykryciem na małym ogniu przez około dziesięć minut lub do momentu, aż marchewki będą miękkie.

Rada: Jeśli masz zaparzoną białą kiełbasę, od razu pokrój ją w grube plasterki i zamiast parzić, włóż do garnka z marchewką i wodą. Zamiast kiełbasy białej można użyć dowolnego rodzaju kiełbasy, np. wiejskiej czy brockiej. Ale do robienia białego barszczu używam tylko białej kiełbasy. Kiedy do rondla z surową kiełbasą dodamy marchewkę, będzie ona gotowana szybciej i stanie się bardziej miękka, gdy plasterki będą grubsze.

Następnie do kociołka na barszcz biały należy dodać 500 ml zakwasu pszennego. Pamiętaj, że dodatki dodajesz zarówno do wody, jak i do mąki (z butelki/słoiczka na zakwasie). W związku z tym radzę dokładnie wymieszać zawartość butelki przed dodaniem zakwasu do rondelka. Używasz zakwasu z butelki, który oferowany jest w butelkach 500 ml, jeśli nie masz ręcznie robionego zakwasu. 

Ta żywność jest sprzedawana na lodówkach pod nazwą „barszcz biały”. Do przygotowania barszczu lub zakwasu należy używać mąki pszennej. Niektórzy nie będą mieli majeranku, inni tak. To nie jest takie ważne.

Włóż prawie miękkie ziemniaki do rondla wraz z wrzącą wodą i dodaj przyprawy: łyżkę majeranku i pół łyżeczki soli i pieprzu. Po wymieszaniu zupy i doprowadzeniu jej do wrzenia należy zmniejszyć moc palnika, aby gotowała się bez nadmiernej intensywności (bez przykrycia). Barszcz biały należy stale mieszać nie dłużej niż pięć minut. Po tym powinno stać się trochę grubsze.

Rada: Do chleba i ziemniaków możesz także dodać małe kawałki surowego lub parzonego wędzonego boczku.

Na koniec dodać 50 ml 30% śmietany do ubijania lub słodkiej, rzadkiej śmietanki, aby barszcz miał delikatniejszy smak i zapobiegają zsiadaniu się w garnku. Alternatywnie, możesz zakwasić około 50 gramów (dwie solidne łyżki) śmietanki i przełożyć ją do małego naczynia, jeśli chcesz mieć 18% kwaśnej śmietany. Aby zahartować śmietanę, wlać do niej podgrzany barszcz. Do garnka wlać barszcz i zmiksowaną śmietanę. Zawsze mieszaj zawartość.

barszcz biały 1

Po dodaniu śmietany lub kwaśnej śmietany należy spróbować barszczu, aby określić, czy potrzebuje dodatkowej soli czy pieprzu. Zawsze możesz dodać ząbek rozgniecionego czosnku lub łyżeczkę lub więcej startego chrzanu. 

Do białego barszczu wielkanocnego proponuję podawać świeże pieczywo i jajko na twardo, ale nie tylko. Sugeruję użycie świeżych ziół, takich jak szczypiorek, pietruszka, lubczyk i oregano.

Przed podaniem barszcz biały na zakwasie można odgrzać. W lodówce przechowuje się do czterech dni.

Odkryj więcej naszych przepisów na zupy

Smacznego.


barszcz biały przepis do druku

barszcz biały

barszcz biały recipes
Rodzaj: gluten free
Kuchnia: Dutch, Indian, poland
Słowo kluczowe: barszcz biały, barszcz biały przepis
Autor: M Saqlain

Składniki

  • 500 ml domowego lub kupionego w sklepie zakwasu barszczowego białego
  • Około 3–4 plastry białej kiełbasy o masie 400 g surowej lub parzonej
  • Ziemniaki po 500 g czyli około 4 średnich porcji
  • Jedna średniej wielkości marchewka około 100 gramów
  • 50 mililitrów 18% kwaśnej śmietany lub 30% słodkiej śmietanki
  • Cztery szklanki wody na jeden litr
  • przyprawy: pół płaskiej łyżeczki pieprzu jedna łyżka majeranku i półtorej łyżeczki soli
  • Podaje się chleb jajka na twardo i natkę pietruszki.

Instrukcje

  • ałe kawałki około 500 gramów ziemniaków. Przełożyć ziemniaki do małego rondla. Po zalaniu ich dwiema szklankami (500 ml) wody posypać po jednej łyżeczce soli.
  • Załóż osłonę na werandę. Gotuj, aż ziemniaki będą prawie miękkie. Może to wymagać dziesięciu do piętnastu minut. Odstaw rondelek z wodą i ziemniakami na bok. Do głównego garnka dodasz wszystko – ziemniaki i przygotowaną wodę – w trakcie przygotowywania barszczu.
  • 400 gramów surowej białej kiełbasy należy opłukać pod zimną wodą. Posortuj pęczki osobno. Każdy kawałek nakłuj kilka razy bardzo lekko. Kiełbasę należy włożyć do dużego rondla. Dodaj dwie szklanki (500 ml) wody. Załóż pokrywkę na rondelek. Ustawić moc palnika na wyższą niż zwykle.
  • Gotuj wodę nie dłużej niż pięć minut, a następnie zdejmij garnek z kuchenki na pewien czas. Zjedz kiełbaski znajdujące się na desce. Z każdego pęczka kiełbasę wyjmij, jeśli łatwo odchodzi, a następnie pokrój ją na kawałki nie szersze niż 2 cm. Włóż ponownie grube kawałki kiełbasy do garnka z wodą; w tym momencie możesz usunąć szumowinę – czyli pokrojone w plasterki białko – z wody. Marchew należy obrać, zetrzeć na tarce lub pokroić w cienkie plasterki i dodać do rondla. Gotuj pod przykryciem na małym ogniu przez około dziesięć minut lub do momentu, aż marchewki będą miękkie.
  • Rada: Jeśli masz zaparzoną białą kiełbasę, od razu pokrój ją w grube plasterki i zamiast parzić, włóż do garnka z marchewką i wodą. Zamiast kiełbasy białej można użyć dowolnego rodzaju kiełbasy, np. wiejskiej czy brockiej. Ale do robienia białego barszczu używam tylko białej kiełbasy. Kiedy do rondla z surową kiełbasą dodamy marchewkę, będzie ona gotowana szybciej i stanie się bardziej miękka, gdy plasterki będą grubsze.
  • Następnie do kociołka na barszcz biały należy dodać 500 ml zakwasu pszennego. Pamiętaj, że dodatki dodajesz zarówno do wody, jak i do mąki (z butelki/słoiczka na zakwasie). W związku z tym radzę dokładnie wymieszać zawartość butelki przed dodaniem zakwasu do rondelka. Używasz zakwasu z butelki, który oferowany jest w butelkach 500 ml, jeśli nie masz ręcznie robionego zakwasu.
  • Ta żywność jest sprzedawana na lodówkach pod nazwą „barszcz biały”. Do przygotowania barszczu lub zakwasu należy używać mąki pszennej. Niektórzy nie będą mieli majeranku, inni tak. To nie jest takie ważne.
  • Włóż prawie miękkie ziemniaki do rondla wraz z wrzącą wodą i dodaj przyprawy: łyżkę majeranku i pół łyżeczki soli i pieprzu. Po wymieszaniu zupy i doprowadzeniu jej do wrzenia należy zmniejszyć moc palnika, aby gotowała się bez nadmiernej intensywności (bez przykrycia). Barszcz biały należy stale mieszać nie dłużej niż pięć minut. Po tym powinno stać się trochę grubsze.
  • Rada: Do chleba i ziemniaków możesz także dodać małe kawałki surowego lub parzonego wędzonego boczku.
  • Na koniec dodać 50 ml 30% śmietany do ubijania lub słodkiej, rzadkiej śmietanki, aby barszcz miał delikatniejszy smak i zapobiegają zsiadaniu się w garnku. Alternatywnie, możesz zakwasić około 50 gramów (dwie solidne łyżki) śmietanki i przełożyć ją do małego naczynia, jeśli chcesz mieć 18% kwaśnej śmietany. Aby zahartować śmietanę, wlać do niej podgrzany barszcz. Do garnka wlać barszcz i zmiksowaną śmietanę. Zawsze mieszaj zawartość.
  • Po dodaniu śmietany lub kwaśnej śmietany należy spróbować barszczu, aby określić, czy potrzebuje dodatkowej soli czy pieprzu. Zawsze możesz dodać ząbek rozgniecionego czosnku lub łyżeczkę lub więcej startego chrzanu.
  • Do białego barszczu wielkanocnego proponuję podawać świeże pieczywo i jajko na twardo, ale nie tylko. Sugeruję użycie świeżych ziół, takich jak szczypiorek, pietruszka, lubczyk i oregano.
  • Przed podaniem barszcz biały na zakwasie można odgrzać. W lodówce przechowuje się do czterech dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recipe Rating