1 Gazpacho przepis

Gazpacho

Smaczna i niesamowicie chłodna zupa gazpacho powstaje z surowych pomidorów i innych warzyw, białego chleba i oliwy z oliwek. Ta pyszna i pożywna codzienna kolacja jest idealna również na powitanie gości.

Składniki na Gazpacho

  • Jeden kilogram dojrzałych pomidorów (takich jak rzymska).
  • Około 110 g świeżo rozgniecionych ogórków i pół 120 g czerwonej papryki
  • 1/4 cebuli, zwykłej lub czerwonej; około 45 gr
  • jeden lub dwa ząbki czosnku, do 10 g
  • od dwóch do trzech kawałków białego chleba, czyli do 60 g
  • 40 g oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, cztery łyżki
  • Wystarczą dwie łyżeczki octu winnego dowolnego rodzaju, na przykład octu jabłkowego
  • Sok z dwóch łyżeczek limonki lub cytryny
  • przyprawy: 1/4 łyżeczki czarnego pieprzu, 1/2 łyżeczki soli
  • Do podania: ćwiartki limonki, posiekane warzywa, liście bazylii i grzanki

Gazpacho

Warzywa zważono przed obraniem lub przygotowaniem w inny sposób.

Szklanka ma pojemność 250 mililitrów.

Podstawą wyliczenia kalorii były składniki, których użyłam. Biorąc to pod uwagę, jest to przybliżona liczba kalorii określona na podstawie składników, których użyłem w konkretnym przepisie. Z powyższych składników otrzymasz około 1400 ml czystego gazpacho. W ten sposób określono także kaloryczność chłodnika. Otrzymasz znaczną porcję dania z dodatkami, co spowoduje niewielki wzrost kalorii.

Polecam przeczytać cały post przed rozpoczęciem jakiegokolwiek przepisu. W tekście podaję wnikliwe wskazówki dotyczące substancji i ich zamienników. Do gazpacho można dodać tofu, ser feta, płatki prażonych orzechów czy ser mozzarella.

Przepis na Gazpacho

Do schłodzonej zupy pomidorowej polecam poszukać dojrzałych, soczystych pomidorów. Lepiej wybrać odmianę podłużną, np. pomidory rzymskie. Obierz cienko jeden kilogram pomidorów. Jeśli nie masz obieraczki, obierz pomidory, zalewając je wrzącą wodą. Wyeliminuj trudne obszary pozostawione przez szypułkę. Alternatywnie możesz pokroić pomidory na mniejsze kawałki.

Obierz połowę czerwonej lub zielonej papryki (ja użyłam czerwonej) i dwa posiekane ogórki. Nie obieram ogórków mielonych, bo są jeszcze stosunkowo świeże i delikatne. Z papryk usuwam także rdzenie, pozostawiając je nieobrane. Po obraniu cebuli zwykłej lub czerwonej kroję ją na drobne kawałki. Drobniej kroję także ogórki i paprykę.

Zwykle do gazpacho dodaję dwa małe ząbki czosnku, bo dzięki temu chłodna zupa jest nieco ostrzejsza. Daj tylko jeden mały ząbek czosnku lub nawet pół, jeśli wolisz łagodniejszy smak. Ponieważ smak surowego czosnku jest mocny, używamy go tylko w niewielkiej ilości. Dla tych, którzy wolą pikantne gazpacho, robię wersję zawierającą cztery ząbki czosnku. Dodatkowo uformuj dwie lub trzy delikatne, lekkie kromki chleba. Sugeruję spożywanie maksymalnie 60 gramów paryskich bułek.

Połącz wszystkie przygotowane składniki w dużej misce lub dzbanku, jeśli używasz ręcznego blendera żyrafowego. Do miski ze składnikami wrzuć dwie łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub limonki i dwie łyżki octu jabłkowego (lub dowolnego octu winnego z jasnych lub ciemnych winogron). Dodaj 1/4 łyżeczki czarnego pieprzu i około 1/2 łyżeczki soli. Wszystko mieszamy, aż powstanie gładki, jednolity krem.

Po skosztowaniu gazpacho ustal, czy potrzebuje dodatkowej soli, czy też soku z cytryny. Pamiętaj jednak, że gazpacho zawsze podaje się na zimno, więc jego najlepszy smak poczujesz dopiero po ostygnięciu. Gazpacho można doprawiać zarówno przed, jak i po ostygnięciu. Ponieważ jednak chłodnik lekko się oddziela, przed dodaniem przypraw należy go stale mieszać. Jeśli gazpacho okaże się za gęste, dodaj trochę wody z lodem.

Gdy Gazpacho stygnie w lodówce, przygotuj dodatki, które ozdobią schłodzone porcje zupy. Najlepiej jest używać tych samych składników, co do przygotowania chłodnika. W rezultacie zostanie pokrojony razem z malutkimi ogórkami i papryką (opcjonalna jest również czerwona cebula i pomidory). Dodatki obejmują liście bazylii, cząstki limonki i oliwę z oliwek.

Gazpacho

Z resztek bułki pokrój małe grzanki. Rozgrzej patelnię. Na rozgrzaną patelnię należy wrzucić pokrojony chleb. Na suchej patelni smaż grzanki przez minutę. Od czasu do czasu delikatnie je odwracaj. Na wpół upieczone grzanki należy skropić tylko dwiema łyżeczkami oliwy z oliwek. Przez chwilę smażymy kilka razy grzanki. Na koniec posyp grzanki mieszanką ziół, np. samego oregano lub ziół włoskich. Zioła spalą się niepotrzebnie, jeśli zostaną dodane zbyt wcześnie.

Podawaj gazpacho w małych miseczkach lub szklankach. Dobrym pomysłem jest dodanie do zimnej zupy kruszonego lodu lub nawet całych kostek lodu, ponieważ musi ona być bardzo zimna. Posyp przygotowanymi dodatkami. Warzywa i grzanki skrop sokiem z limonki i oliwą z oliwek, następnie dopraw świeżo zmielonym pieprzem. Dodać listki mięty lub bazylii. 

Schłodzone kawałki gazpacho możesz przechowywać w lodówce przez następny dzień lub od razu podawać na zimno. Grzanki miękną dopiero w kontakcie ze schłodzoną zupą. Gotowe gazpacho można przechowywać w lodówce do czterech dni, przykryte szklanym naczyniem, przed podzieleniem na części.

Rada: Oprócz warzyw i grzanek możesz dodać posiekane tofu, ser feta, mozzarellę lub płatki prażonych orzechów.

Smacznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *