1 Tatar z łososia przepis

Tatar z łososia

Tatar z łososia to jedna z najsmaczniejszych przekąsek wykorzystujących surową rybę. To przepis, który przypadnie do gustu miłośnikom kuchni japońskiej. To jest pyszne!

Składniki na tatar z łososia

  • 240 g wysokiej jakości surowego łososia bez skóry
  • mały kawałek pora – przekrój około 3 cm (około 20 g)
  • 2 łyżki ciemnego sosu sojowego (klasycznego lub bezglutenowego)
  • łyżka sezamu – w moim przypadku mieszanka białego i czarnego
  • 2 szczypty płatków chili (w moim przypadku gochugaru) lub przyprawa Togarashi – Seven 7 Flavours
  • 4 krople oleju sezamowego – można pominąć

Przepis na tatar z łososia

Krok 1: Przygotuj łososia

Aby bezpiecznie podawać surowego łososia w potrawach takich jak tatar, należy go zamrozić, aby zabić ewentualne pasożyty. Rybę powinniśmy zamrażać co najmniej 24 godziny w temperaturze -20 stopni Celsjusza lub niższej. Jeśli mamy komercyjne zamrażarki, które są w stanie schłodzić ryby do -35 stopni Celsjusza, czas ten zostanie skrócony do 15 godzin. Zawsze rozmrażaj ryby w lodówce.

Kupuj ryby wysokiej jakości. Nawet najlepsze dodatki nie sprawią, że przystawka będzie smakować dobrze, jeśli łosoś będzie niesmaczny. Potrzebujesz 240 gramów surowego łosia bez skóry (bez kości, włókien..).

Rozmrożonego surowego łososia pokroić na małe kawałki, a następnie siekać przez dłuższy czas. Łososia należy bardzo drobno posiekać. Masa będzie stosunkowo jednolita i wytrąci się tłuszcz. Od razu zaznaczę, że nie siekam ryb. Zawsze siekam go nożem.

Krok 2: Wymieszaj składniki

Na suchej patelni prażymy łyżkę stołową (czarnego lub mieszanki białego i czarnego sezamu). Ustaw ogień na mały i praż nasiona sezamu przez kilka minut, aż lekko się zarumienią. Po ostygnięciu dodajemy go do łososia lub pozostawiamy tylko do posypania z góry przystawki.

Do posiekanego łososia wlać dwie łyżki ciemnego sosu sojowego (osoby na diecie bezglutenowej wybierają bezglutenowy sos sojowy). Mały kawałek pora (środkowy fragment bez pierwszej „warstwy”) o wadze około 20 gramów również drobno siekamy i dodajemy do ryby.

Na koniec dodać dwie szczypty pikantnych płatków Gochugaru lub taką samą ilość japońskiej przyprawy Togarashi – 7 smaków. Nie polecam ostrej papryki w proszku. Płatki chili to najlepszy wybór. Można też wlać kilka kropli oleju sezamowego, co jest opcjonalne. Po wymieszaniu wszystkich składników sprawdź smak przystawki i zdecyduj, czy dodasz do niej np. jeszcze łyżkę sosu sojowego.

Tatar z łososia

Wskazówka: W ostateczności pory można zastąpić cebulką szarlotkową. Nie polecam zastępowania sosu sojowego sokiem z limonki lub cytryny, ponieważ sok powoduje ścinanie białka w łososiu, przez co ryba staje się w tym miejscu nieestetycznie biała.

Tatar z łososia podawaj schłodzony lub w misce podany z kostkami lodu. Świetnie sprawdzi się jako samodzielna przekąska lub przystawka do dań japońskich czy sushi.

Smacznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *