Szarlotka z kratką aromatu i doskonałości. Tym przepisem życzę dobrej jesieni. Cieszę się, że w końcu mogę ci to wyjawić. Ta szarlotka jest niesamowicie smaczna. Piecze się z taką elegancją.
Składniki na Szarlotka z kratką
Składniki na ciasto
- Dwa żółtka, dwie kostki masła i trzy szklanki mąki (380 g).
- 150 g serka jednolitego (waniliowego lub naturalnego)
- 80 g proszku do pieczenia i pół szklanki cukru pudru
Składniki na lekką piankę
- dwa białe jajka
- Dwie łyżeczki cukru pudru
Składniki na porcję jabłek
- Pięć średnich jabłek lub 1 kg dowolnego jabłka
- Dwie łyżki wody,
- jedna łyżka cukru lub miodu
- Jedna płaska łyżka cynamonu
Szarlotka z kratką
Dodatkowo będziesz potrzebować papieru do pieczenia, stolnicy, wałka do ciasta i niewielkiej ilości mąki do posypania oraz cukru pudru do posypania ciasta po wyjęciu z piekarnika.
Kieliszek ma pojemność 250 mililitrów.
Ja użyłam okrągłej formy o średnicy 23 cm (tortownica), ale równie dobrze sprawdzi się blacha do pieczenia o średnicy 20–30 cm.
Przepis na szarlotkę z kratką
CIASTO
Do dużej miski włóż mieszaninę mąki, proszek i cukier puder. Wymieszaj żółtka i serek śmietankowy. Dodaj pokrojone w kawałki masło. Całość mieszamy do uzyskania gładkiego ciasta. Do wyrabiania ciasta wolę używać rąk. Delikatnie spłaszcz kulkę, a następnie zawiń ją w folię lub włóż do torby. Włóż do lodówki na pół godziny.
PARTIA JABŁEK
Gdy ciasto ostygnie, przygotuj masę jabłkową. Jabłka należy oczyścić, obrać i pokroić w ćwiartki. Po usunięciu rdzeni pokrój ćwiartki na dowolną długość. Wszystko włóż do rondla. Dodać dwie łyżki wody i miód lub cukier. Jabłka upiec po włączeniu palnika na średnią moc. Używając drewnianej łyżki, wymieszaj je. Daj im dziesięć minut lub mniej na pieczenie. Jedyne, co mają zrobić, to dobrze przylegać do siebie. Na końcu dodaj cynamon. Po wymieszaniu wyjąć do ostygnięcia. Pieczone jabłka schładzają się szybciej, gdy włożymy je do miski.
Po 30 minutach wyjmij ciasto z lodówki. Podziel na dwie połowy. Jedną część rozwałkować na stolnicy nieco większej niż forma (najlepiej posypanej mąką). Ciasto przełożyć do formy do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia. Jeśli to za dużo pracy, możesz również posmarować wnętrze formy masłem przed wyłożeniem jej pergaminem. Papier łatwiej się formuje i przylega do masła.) Bez użycia papieru do pieczenia. Odetnij nadmiar ciasta wystający poza krawędzie. Pozostałą część ciasta schłodzić.
Na środek wylewamy kruszonkę jabłkową (może być dość ciepła). Wyrównaj powierzchnię.
PIANA
Białka należy umieścić w wysokim naczyniu. Opcjonalnie można dodać małą szczyptę soli. Ubijaj mikserem na zmniejszonych obrotach przez 20 sekund. Po osiągnięciu maksimum, bij przez dodatkowe trzydzieści sekund. Po dodaniu dwóch łyżek cukru piankę gotuj przez dwie minuty.
Nadzienie jabłkowe przykryj sztywnymi białkami.
Wyjmij pozostałą część ciasta z lodówki. Rozwałkować i pokroić w długie paski, tak samo jak w przypadku pierwszego. Upewnij się, że paski są ułożone tak, aby utworzyły piękną siatkę. Jeśli zostanie Ci ciasto, możesz uformować z niego kulki lub naleśniki i piec razem z szarlotką przez krótką chwilę (wystarczy 15 minut).
Piec szarlotkę w temperaturze 180 stopni Celsjusza (lub 170 stopni Fahrenheita, jeśli termoobieg). Piecz przez czterdzieści pięć minut. Po upieczeniu ciasto można od razu wyjąć z piekarnika.
Szarlotka będzie się kruszyć i rozpadać, ale można ją zjeść od razu. Po ostygnięciu będzie dobrze ciąć, jeśli potrafisz się utrzymać. Posypane cukrem pudrem wygląda zjawiskowo.
Smacznego:-)
Jedna odpowiedź
Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have really enjoyed browsing your blog posts.
In any case I will be subscribing to your rss feed and
I hope you write again soon!