Pasta jajeczna z chrzanem: Domową pastę jajeczną z chrzanem w słoikach można nie tylko łatwo zrobić, ale też bardzo szybko. Można go dodać do kanapek lub zastosować jako farsz do jajek np. na wielkanocnym stole.
Składniki na Pasta jajeczna z chrzanem
- Pięć ogromnych jaj (około 300 g po ugotowaniu)
- Dwie czubate łyżki (około 60 g) ulubionego majonezu
- Jedna czubata łyżka (30 g) testowanego chrzanu ze słoika
- Do dekoracji dodaj dużą szczyptę pieprzu i 1/4 płaskiej łyżeczki soli: ciecierzycy lub drobnych pędów
Pasta jajeczna na bazie chrzanu
Krok 1: Ugotuj i ugniataj jajka
Pięć dużych jaj lub sześć lub siedem mniejszych jaj należy ugotować, aż nie będą ani miękkie, ani twarde, ale po rozbiciu nadal pozostanie luźne żółtko. Jajka gotowane nieco dłużej niż do połowy są idealnym składnikiem tej mieszanki. Gotowanie moich bardzo dużych jajek zajęło około ośmiu minut. Używając standardowego widelca, obierz i rozgnieć jajka na twardo.
Krok 2: Dodaj resztę składników
Do rozkruszonych jajek dodajemy pełną łyżkę startego chrzanu ze słoika (ja użyłam 30 g chrzanu z 50% startego korzenia chrzanu) i około 60 g wysokiej jakości majonezu. Należy dodać także dużą szczyptę pieprzu i 1/4 płaskiej łyżeczki soli. Dobrze wymieszaj wszystkie składniki i posmakuj pasty. W razie potrzeby dodaj dodatkowy chrzan, majonez lub przyprawy.
Rada: Rodzaj użytego chrzanu ma duży wpływ na ostrość pasty. O ile ta z, powiedzmy, 70% tartym chrzanem będzie ostrzejsza, o tyle kremowa będzie znacznie delikatniejsza.
Krok 3: Podawaj tak, jak lubisz
Pasta jajeczna z chrzanem dobrze komponuje się z drobno posiekanym szczypiorkiem. Dodatkowo tą pastą możesz ozdobić kanapkę drobnymi kiełkami, np. lucerną lub rzodkiewką. Pasta ta idealnie nadaje się do nadziewania jajek, np. tych spotykanych na Wielkanoc.
Pastę należy przechowywać w lodówce, w zakrytym szklanym pojemniku. Będzie przechowywać przez około trzy dni. Najlepiej połączyć przed użyciem.
Smacznego.