Bigos z młodej kapusty: To przepis na bardzo łagodną wersję bigosu. Przyrządza się go z młodej kapusty i krótko gotuje, dzięki czemu jest łatwy i szybki w przygotowaniu. W odróżnieniu od tradycyjnego bigosu, który w wyniku długiego duszenia nabiera ciemnobrązowego koloru, ta wersja jest jasnobrązowa. Podaje się go zazwyczaj z kotletem schabowym lub innymi mięsami, np. kiełbaskami, ale można go także podawać z pieczywem lub bułkami.
Składniki na Bigos z młodej kapusty:
- 4 młode kapusty
- 0,7 kg chudej wieprzowiny
- 0,25 kg boczku wędzonego
- 0,7 kg cienkiej kiełbasy (kiełbasy)
- 1 marchewka
- 1 korzeń pietruszki
- 1/2 korzenia selera
- 1 cebula
- 1 pęczek koperku
- 3 liście laurowe
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżka oleju
- Cukier, sól i pieprz do smaku
Instrukcje:
1. Wieprzowinę i cebulę pokroić w drobną kostkę i podsmażyć na oleju.
2. Do garnka włóż podsmażone mięso z cebulą, dodaj odrobinę wody i gotuj na wolnym ogniu przez 30 minut.
3. Pokrój kapustę na małe kawałki. Do gotującego się mięsa i cebuli dodajemy kapustę, pokrojony w kostkę boczek, warzywa, liść laurowy i ziele angielskie.
4. Gotuj mieszaninę, aż kapusta będzie miękka.
5. Bigos dopraw solą, pieprzem i odrobiną cukru.
6. Przed podaniem do garnka włóż kiełbaski, aby je podgrzać. Koperek posiekaj i posyp nim bigos podczas serwowania lub podawaj jako dodatek.
W polskich rodzinach kotlet schabowy często podaje się z bardzo miękką wersją bigosu bez mięsa, zwaną duszoną kapusta. To jest podobne do powyższego przepisu, ale bez boczku i wieprzowiny. Niektórzy dodają kostki bulionowe dla smaku, mimo że nie jest to tradycyjne. Duszoną kapustę podaje się zazwyczaj z polskim sznyclem wieprzowym i gotowanymi ziemniakami.
Smacznego!