Bogaty, przestronny i wyjątkowo wysoki biszkopt czekoladowy. Do zrobienia idealnego biszkoptu czekoladowego używam sześciu jajek i to jest mój przepis. To łatwy biszkopt, który można przygotować bez użycia proszku do pieczenia. Zasugerował!
Biszkopt Czekoladowy Składniki
- 120 gramów, czyli prawie 3/4 szklanki mąki pszennej tortowej i 140 gramów, czyli nieco ponad pół szklanki, cukru pudru
- Sześć jaj średniej wielkości
- Trzy łyżki sproszkowanego kakao, około 30 g
- 5 łyżek stołowych (50–75 mililitrów) zimnej wody
Ciasto z polewą czekoladową z biszkoptem
Moja szklanka ma pojemność 250 mililitrów. Najpierw wyjmij jajka z lodówki.
Forma do pieczenia: tortownica o średnicy 22–24 cm.
Temperatura pieczenia biszkoptów: 165°C, środkowa półka z możliwością pieczenia góra/dół,
Piec około 40 do 50 minut.
Podstawą wyliczenia kalorii były składniki, których użyłam. Jest to zatem przybliżona liczba kalorii pochodzących ze składników, których użyłem w danym daniu. Radzę przeczytać cały przepis przed zrobieniem biszkoptu, aby móc odpowiednio przygotować wszystkie składniki i określić, kiedy to zrobić.
Ciasto z pianką kakaową
W małej misce wymieszaj mąkę pszenną i proszek czekoladowy. Potrzebne są trzy łyżki kakao w proszku, 120 gramów mąki lub około 3/4 szklanki zwykłej mąki pszennej.
Do miski miksującej należy dodać nieco ponad pół szklanki, czyli około 140 gramów cukru pudru. Wbij sześć jaj średniej wielkości. Jajka bez skorupki ważyły około trzystu gramów. Jeśli jajka są duże, może być konieczne rozbicie tylko pięciu jaj. Można rozbić siedem małych jajek. Radzę zważyć jajka i podjąć decyzję.
Gdy cukier całkowicie rozpuści się w jajkach, ubijaj jajka z cukrem w szybkim tempie. Po ubijaniu powinna powstać lekka i puszysta masa. Może to zająć dziesięć minut. Ważne jest, aby jajka ubijać przez dłuższy czas z cukrem. Radzę każdemu, kto używa miksera stojącego, zastosować tę technikę. Na koniec dodaj pięć łyżek zimnej wody. Przez kilka sekund wystarczy wymieszać pianę z wodą.
Drugi sposób na zrobienie piany z jajek i cukru polega na rozdzieleniu białek i żółtek. Białka przełóż do metalowej lub szklanej miski. Nie jest to konieczne, ale białka można doprawić solą. Na wysokich obrotach ubijaj białka przez około minutę. Nie spiesz się, aby zapobiec przebiciu pęcherzyków powietrza. Gdy białka zaczną się pienić, dodajemy małymi porcjami cukier.
Dodawaj po łyżce cukru, często mieszając. Białka ubijaj, aż cukier całkowicie się rozpuści po każdej łyżce. Na koniec dodać żółtka i miksować jeszcze chwilę – około 10 sekund na wysokich obrotach. Gdy żółtka dobrze się połączą, dodaj pięć łyżek zimnej wody. Przez kilka sekund wystarczy wymieszać pianę z wodą.
Po wystudzeniu piany jajecznej i cukru dodajemy przesianą mąkę kakaową do puszystej masy jajecznej. Mieszaj ciasto przez chwilę za pomocą szpatułki po dodaniu dwóch łyżek mieszanki suchych składników.
W ten sposób wymieszaj całą ilość mąki i kakao. Postaraj się szybko go ukończyć. Aby jednak ciasto było puszyste i puszyste, nie ubijaj go zbyt mocno.
Dno tortownicy o średnicy 24 cm (tej, której ja użyłam) lub tortownicy o średnicy 22 cm z bardzo wysokim brzegiem wyłóż papierem pergaminowym. Boki tortownicy nie wymagają żadnego smarowania.
Lekkie ciasto przełóż do tortownicy i wygładź wierzch.
Korzystając z opcji pieczenia góra/dół, piecz biszkopt czekoladowy przez 40 do 50 minut w piekarniku nagrzanym do 165 stopni. Formę należy umieścić na środkowej półce lub na niższym poziomie. Sprawdź, czy ciasto jest upieczone po około 40 minutach lub wcześniej. Otwórz drzwiczki piekarnika i nakłuj kakaowy biszkopt drewnianym patyczkiem. Biszkopt jest już upieczony, jeśli po wyjęciu włócznia jest sucha.
Niezbędne jest samo pieczenie biszkoptu przez wymaganą ilość czasu. Nadmierne pieczenie biszkoptu spowoduje jego wysuszenie. Po dokładnie czterdziestu minutach pieczenia mój biszkopt, który został upieczony w tortownicy o średnicy 24 cm, wyszedł idealnie.
Po upieczeniu biszkopt można od razu wyjąć z piekarnika. Biszkopt czekoladowy można zrzucić na ziemię z wysokości około 30 centymetrów. Naturalnie, gdy wkładamy je do formy, jest jeszcze gorące. Dzięki tej procedurze gaza w cieście wyrównuje się. Po upuszczeniu biszkopt może się lekko przewrócić. Jego docelowa wysokość będzie następująca.
Gdy ciasto całkowicie ostygnie, zdejmij je z boków formy. Sugeruję użycie płaskiego noża do oddzielenia brzegów ciasta od formy. Dopiero po całkowitym wystygnięciu biszkopt można pokroić na trzy lub cztery wierzchołki ciasta (w przeciwnym razie się rozpadnie).
Na zdjęciu poniżej biszkopt kakaowy jest wywrócony na lewą stronę. Ponieważ spód jest dokładnie płaski, świetnie sprawdza się jako wierzch tortu.
Jakie biszkopty czekoladowe są Twoimi ulubionymi?
Smacznego.
Biszkopt Czekoladowy przepis do druku
Biszkopt Czekoladowy
Składniki
- 120 gramów czyli prawie 3/4 szklanki mąki pszennej tortowej i 140 gramów, czyli nieco ponad pół szklanki, cukru pudru
- Sześć jaj średniej wielkości
- Trzy łyżki sproszkowanego kakao około 30 g
- 5 łyżek stołowych 50–75 mililitrów zimnej wody
Instrukcje
- W małej misce wymieszaj mąkę pszenną i proszek czekoladowy. Potrzebne są trzy łyżki kakao w proszku, 120 gramów mąki lub około 3/4 szklanki zwykłej mąki pszennej.
- Do miski miksującej należy dodać nieco ponad pół szklanki, czyli około 140 gramów cukru pudru. Wbij sześć jaj średniej wielkości. Jajka bez skorupki ważyły około trzystu gramów. Jeśli jajka są duże, może być konieczne rozbicie tylko pięciu jaj. Można rozbić siedem małych jajek. Radzę zważyć jajka i podjąć decyzję.
- Gdy cukier całkowicie rozpuści się w jajkach, ubijaj jajka z cukrem w szybkim tempie. Po ubijaniu powinna powstać lekka i puszysta masa. Może to zająć dziesięć minut. Ważne jest, aby jajka ubijać przez dłuższy czas z cukrem. Radzę każdemu, kto używa miksera stojącego, zastosować tę technikę. Na koniec dodaj pięć łyżek zimnej wody. Przez kilka sekund wystarczy wymieszać pianę z wodą.
- Drugi sposób na zrobienie piany z jajek i cukru polega na rozdzieleniu białek i żółtek. Białka przełóż do metalowej lub szklanej miski. Nie jest to konieczne, ale białka można doprawić solą. Na wysokich obrotach ubijaj białka przez około minutę. Nie spiesz się, aby zapobiec przebiciu pęcherzyków powietrza. Gdy białka zaczną się pienić, dodajemy małymi porcjami cukier.
- Dodawaj po łyżce cukru, często mieszając. Białka ubijaj, aż cukier całkowicie się rozpuści po każdej łyżce. Na koniec dodać żółtka i miksować jeszcze chwilę – około 10 sekund na wysokich obrotach. Gdy żółtka dobrze się połączą, dodaj pięć łyżek zimnej wody. Przez kilka sekund wystarczy wymieszać pianę z wodą.
- Po wystudzeniu piany jajecznej i cukru dodajemy przesianą mąkę kakaową do puszystej masy jajecznej. Mieszaj ciasto przez chwilę za pomocą szpatułki po dodaniu dwóch łyżek mieszanki suchych składników.
- W ten sposób wymieszaj całą ilość mąki i kakao. Postaraj się szybko go ukończyć. Aby jednak ciasto było puszyste i puszyste, nie ubijaj go zbyt mocno.
- Dno tortownicy o średnicy 24 cm (tej, której ja użyłam) lub tortownicy o średnicy 22 cm z bardzo wysokim brzegiem wyłóż papierem pergaminowym. Boki tortownicy nie wymagają żadnego smarowania.
- Lekkie ciasto przełóż do tortownicy i wygładź wierzch.
- Korzystając z opcji pieczenia góra/dół, piecz biszkopt czekoladowy przez 40 do 50 minut w piekarniku nagrzanym do 165 stopni. Formę należy umieścić na środkowej półce lub na niższym poziomie. Sprawdź, czy ciasto jest upieczone po około 40 minutach lub wcześniej. Otwórz drzwiczki piekarnika i nakłuj kakaowy biszkopt drewnianym patyczkiem. Biszkopt jest już upieczony, jeśli po wyjęciu włócznia jest sucha.
- Niezbędne jest samo pieczenie biszkoptu przez wymaganą ilość czasu. Nadmierne pieczenie biszkoptu spowoduje jego wysuszenie. Po dokładnie czterdziestu minutach pieczenia mój biszkopt, który został upieczony w tortownicy o średnicy 24 cm, wyszedł idealnie.
- Po upieczeniu biszkopt można od razu wyjąć z piekarnika. Biszkopt czekoladowy można zrzucić na ziemię z wysokości około 30 centymetrów. Naturalnie, gdy wkładamy je do formy, jest jeszcze gorące. Dzięki tej procedurze gaza w cieście wyrównuje się. Po upuszczeniu biszkopt może się lekko przewrócić. Jego docelowa wysokość będzie następująca.
- Gdy ciasto całkowicie ostygnie, zdejmij je z boków formy. Sugeruję użycie płaskiego noża do oddzielenia brzegów ciasta od formy. Dopiero po całkowitym wystygnięciu biszkopt można pokroić na trzy lub cztery wierzchołki ciasta (w przeciwnym razie się rozpadnie).
- Na zdjęciu poniżej biszkopt kakaowy jest wywrócony na lewą stronę. Ponieważ spód jest dokładnie płaski, świetnie sprawdza się jako wierzch tortu.
- Jakie biszkopty czekoladowe są Twoimi ulubionymi?
- Smacznego.