Ciasto na pierogi: Zobacz jak przygotować najlepsze ciasto na pierogi. Polecam mój uniwersalny przepis każdemu, kto szuka sprawdzonego sposobu na idealne ciasto na kluski. Miękkie, giętkie i niezwykle proste w produkcji
Prosty przepis na ciasto, które doskonale komponuje się z każdym rodzajem klusek
Ciasto na pierogi składniki
- 500 g mąki podstawowej (np. typ 500)
- Pół łyżeczki soli
- Jedna szklanka gorącej wody (50 ml), cztery łyżki oleju i 250 ml
Przepis na pierogi
Mam 250 mililitrów w szklance. Z tego przepisu wychodzi około pięćdziesięciu do sześćdziesięciu pierogów.
Do przygotowania ciasta na dowolne kluski potrzebny będzie także szeroki garnek, ściereczka bawełniana, wałek, szklana lub okrągła foremka do pierogów o średnicy około 7-9 cm, czysty blat lub deska kuchenna oraz sitko do ryb na pierogi.
Elementy, które zastosowałem, posłużyły jako podstawa do obliczenia kalorii. Jest to jedynie szacunkowa ilość kalorii, ponieważ składniki, których używasz, mogą mieć inną ilość niż te, których użyłem.
Zmierzyłam kalorie bez uwzględnienia wybranego przez Ciebie nadzienia. Pomyślałem, że skoro dostałeś sześćdziesiąt sztuk, to podana jest kaloryczność „pustego” kluski.
Ciasto na pierogi
Do dużej miski przesiej mąkę. Dodać olej (np. rzepakowy) i sól. Sprawdzą się również inne oleje o łagodnym smaku, takie jak olej z pestek winogron. Do ciasta dodać 250 mililitrów gorącej, przegotowanej wody i chwilę wyrabiać, najlepiej ręcznie. Najpierw możesz wymieszać ciasto łyżką, jeśli jest gorące.
Dodatkowo ciasto możesz śmiało mieszać w maszynie np. Thermomixie. Ciasto powinno być elastyczne, miękkie i rozciągliwe. Po przykryciu kulki ciasta folią spożywczą odstaw ją na pół godziny. Podczas wałkowania ciasto nie będzie mniejsze.
Następnie wyjmij ciasto z folii i podziel je na trzy części. Dwie sztuki należy odłożyć na bok. Na stolnicy cienko rozwałkować jeden kawałek. Za pomocą foremki wycinaj koła. Rozciągnij każdy element rękami.
Na środku ułożyć farsz (np. pierogi ruskie). Knedle składamy na pół, a boki sklejamy klejem. Kluski układamy na desce, jedna obok drugiej. Przykrywamy knedle lekko zwilżoną bawełnianą ściereczką, aby nie wyschły.
Każdą serię wrzucamy do gotującego się czajnika z osoloną wodą. Gdy kluski wypłyną na powierzchnię, wyłów je po trzech do czterech minutach. Gotujesz trzy rodzaje klusek w następujący sposób.
Jak zamrozić pierogi?
Pierogi można zamrozić, gdy są jeszcze surowe, czyli zaraz po wyjęciu z kleju.
Po całkowitym odsączeniu delikatnie posmaruj ugotowane kluski olejem. Nałóż cienką warstwę oleju na większą deskę lub tacę (deska powinna być wystarczająco duża, aby zmieściła się w zamrażarce). Ułóż na nim kluski, obok siebie.
Pomiędzy kluskami nie powinno być kontaktu. Po ostygnięciu klusek włóż blachę do zamrażarki na dziewięćdziesiąt minut. Podobnie można zamrozić surowe pierogi, które nie wymagają już smarowania przed zamrożeniem.
Możesz także uzyskać przewodnik krok po kroku dotyczący przygotowania „Zupa Jarzynowa” & „Grochówka„
Pierogi można zamrozić i umieścić w torebkach lub kartonach do zamrażania. Możesz już ułożyć te kluski jeden na drugim. Po oznaczeniu woreczków włóż je do zamrażarki. Po wyjęciu z zamrażarki, wykonane tą metodą kluski nie będą się sklejać i będzie można je wyjmować kawałek po kawałku z torebek lub pojemników.
Po prostu wyjmij odpowiednią liczbę zamrożonych pierogów z zamrażarki i wrzuć je do rondla z wrzącą wodą, aby zjeść je później. Gotuj na małym ogniu, aż ciasto będzie miękkie.
Wyjmij zamrożone kluski z zamrażarki i połóż je na dużym talerzu, jeśli chcesz usmażyć je na patelni. Po odwilży natury można podawać po usmażeniu, gdy zmieni kolor na brązowawy.
Ciesz się posiłkiem!
Źródłem inspiracji dla przepisu na kokos był serwis aniagotuje.pl.
Ciasto na pierogi PRZEPIS DO DRUKU:
Ciasto na pierogi
Składniki
- 500 g mąki podstawowej np. typ 500
- Pół łyżeczki soli
- Jedna szklanka gorącej wody 50 ml, cztery łyżki oleju i 250 ml
Instrukcje
- Mam 250 mililitrów w szklance. Z tego przepisu wychodzi około pięćdziesięciu do sześćdziesięciu pierogów.
- Do przygotowania ciasta na dowolne kluski potrzebny będzie także szeroki garnek, ściereczka bawełniana, wałek, szklana lub okrągła foremka do pierogów o średnicy około 7-9 cm, czysty blat lub deska kuchenna oraz sitko do ryb na pierogi.
- Elementy, które zastosowałem, posłużyły jako podstawa do obliczenia kalorii. Jest to jedynie szacunkowa ilość kalorii, ponieważ składniki, których używasz, mogą mieć inną ilość niż te, których użyłem.
- Zmierzyłam kalorie bez uwzględnienia wybranego przez Ciebie nadzienia. Pomyślałem, że skoro dostałeś sześćdziesiąt sztuk, to podana jest kaloryczność „pustego” kluski.
- Ciasto na pierogi
- Do dużej miski przesiej mąkę. Dodać olej (np. rzepakowy) i sól. Sprawdzą się również inne oleje o łagodnym smaku, takie jak olej z pestek winogron. Do ciasta dodać 250 mililitrów gorącej, przegotowanej wody i chwilę wyrabiać, najlepiej ręcznie. Najpierw możesz wymieszać ciasto łyżką, jeśli jest gorące.
- Dodatkowo ciasto możesz śmiało mieszać w maszynie np. Thermomixie. Ciasto powinno być elastyczne, miękkie i rozciągliwe. Po przykryciu kulki ciasta folią spożywczą odstaw ją na pół godziny. Podczas wałkowania ciasto nie będzie mniejsze.
- Następnie wyjmij ciasto z folii i podziel je na trzy części. Dwie sztuki należy odłożyć na bok. Na stolnicy cienko rozwałkować jeden kawałek. Za pomocą foremki wycinaj koła. Rozciągnij każdy element rękami.
- Na środku ułożyć farsz (np. pierogi ruskie). Knedle składamy na pół, a boki sklejamy klejem. Kluski układamy na desce, jedna obok drugiej. Przykrywamy knedle lekko zwilżoną bawełnianą ściereczką, aby nie wyschły.
- Każdą serię wrzucamy do gotującego się czajnika z osoloną wodą. Gdy kluski wypłyną na powierzchnię, wyłów je po trzech do czterech minutach. Gotujesz trzy rodzaje klusek w następujący sposób.
- Jak zamrozić pierogi?
- Pierogi można zamrozić, gdy są jeszcze surowe, czyli zaraz po wyjęciu z kleju.
- Po całkowitym odsączeniu delikatnie posmaruj ugotowane kluski olejem. Nałóż cienką warstwę oleju na większą deskę lub tacę (deska powinna być wystarczająco duża, aby zmieściła się w zamrażarce). Ułóż na nim kluski, obok siebie.
- Pomiędzy kluskami nie powinno być kontaktu. Po ostygnięciu klusek włóż blachę do zamrażarki na dziewięćdziesiąt minut. Podobnie można zamrozić surowe pierogi, które nie wymagają już smarowania przed zamrożeniem.
- Pierogi można zamrozić i umieścić w torebkach lub kartonach do zamrażania. Możesz już ułożyć te kluski jeden na drugim. Po oznaczeniu woreczków włóż je do zamrażarki. Po wyjęciu z zamrażarki, wykonane tą metodą kluski nie będą się sklejać i będzie można je wyjmować kawałek po kawałku z torebek lub pojemników.
- Po prostu wyjmij odpowiednią liczbę zamrożonych pierogów z zamrażarki i wrzuć je do rondla z wrzącą wodą, aby zjeść je później. Gotuj na małym ogniu, aż ciasto będzie miękkie.
- Wyjmij zamrożone kluski z zamrażarki i połóż je na dużym talerzu, jeśli chcesz usmażyć je na patelni. Po odwilży natury można podawać po
Jedna odpowiedź
Hi, this weekend is pleasant in favor of me, since this point in time i am
reading this great informative post here at my home.