Flaki wołowe to jedna z najsłynniejszych polskich zup. Zapraszam na mój ulubiony przepis, po który z wielką przyjemnością sięgam nie tylko wtedy, gdy robi się zimno.
Składniki na zupę bezową na Flaki
- 1 kg wołowiny – np. mostek i karkówka
- 2,5 litra wody – 2500 ml
- 2 średnie lub większe marchewki – ok. 280 g
- około 15 cm pora – do 150 g
- kawałek korzenia selera – około 100 g
- 1 korzeń pietruszki – około 120 g
- przyprawy: 1 łyżeczka soli, pół płaskiej łyżeczki pieprzu
Pozostałe składniki na flaki
- 1 kg flaków wołowych – pokrojonych w plasterki lub plasterki
- 3 ząbki czosnku – około 15 g
- przyprawy i zioła: 3 pełne łyżki majeranku; 4 nasiona ziela angielskiego; 2 liście laurowe; po jednej płaskiej łyżeczce mielonego imbiru i gałki muszkatołowej; po pół łyżeczki ostrej i słodkiej papryki; sól i pieprz – dozować na koniec
Składniki na zasmażkę – można pominąć.
- 5 łyżek mąki pszennej – do 70 g
- 5 łyżek masła – do 80 g
Flaki
Moja szklanka ma pojemność 250 ml.
Aby ugotować flaki wołowe z podanej przeze mnie ilości składników wybierz garnek o pojemności minimum 4 litry lub większy.
Warzywa zważono przed ewentualnym obieraniem/przygotowaniem. Zawsze podaję wagę warzyw lub owoców, których użyłam. Nie musisz jednak przestrzegać wytycznych co do grama. Aby ułatwić odliczenie przybliżonej ilości potrzebnej do przygotowania potrawy, podano skalę.
Kalorie obliczono na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to przybliżona liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę niż te, których użyłam. Obliczając kaloryczność flaków nie uwzględniłem zasmażki. Z podanej ilości składników wyszło mi około 3000 ml zupy. Zanim zaczniesz przygotowywać flaki, polecam najpierw zapoznać się z całym przepisem, aby móc odpowiednio wcześniej przygotować się do kolejnych etapów przygotowania.
Przepis na flaki
Zacznij od włożenia spodu pod flaki, czyli bulionu wołowego. Możesz go przygotować w oparciu o szczegółowy opis, który znajdziesz w przepisie na rosół wołowy. Często przygotowuję rzeczy inaczej, żeby było łatwiej i szybciej. Do dużego garnka wrzuciłam kilogram umytej wołowiny. Zawsze jest to mostek z kością i drugi, mniej tłusty kawałek mięsa.
Może to być goleń, karczek lub plaster wołowy. Od razu dodałam też kawałek pora, obraną marchewkę, natkę pietruszki i korzeń selera. (Warzywa myję po obraniu i dodaję do garnka). Na koniec wlewam 2500 ml wody i od razu dosypuję łyżeczkę soli i pół płaskiej łyżeczki pieprzu.
Przykrywamy garnek pokrywkami jeden po drugim. Ustawić na wyższą niż średnia moc palnika i poczekać, aż bulion się zagotuje. Następnie zmniejsz moc palnika, aby bulion delikatnie „migotał”. Gotuj zupę w ten sposób przez trzy godziny, aż mięso będzie miękkie. Warzywa będą bardzo miękkie. Jeśli nie będziesz mieszać garnka, nic się nie rozpadnie.
Wskazówka: Aby flaki były jeszcze gęstsze i bardziej sycące, po 90 minutach gotowania bazy/bulionu można do garnka dodać kolejną ćwiartkę kurczaka lub dwa udka.
Gotując bazę do flaków wołowych, przygotuj same flaki. Są zarówno flaki świeże w arkuszach, które trzeba oczyścić i pokroić samodzielnie, jak i flaki już ugotowane, pokrojone i np. zamrożone. Należy jednak zwrócić uwagę, aby flaki nie były białe, bo to oznacza, że były moczone w mocnych, np. roztworach octu. Flaki powinny mieć żółtawo-szary kolor.
Jeśli sięgasz po świeże flaki, upewnij się, że tam jest. Kupuj je u zaufanego dostawcy. W naszej ofercie znajdują się także doskonałej jakości flaki krojone i mrożone. Polecam na przykład Flaki Wołomińskie.
Arkusze flaków należy dokładnie umyć i pokroić na kilka mniejszych kawałków. Włóż flaki do lekko osolonej wody (woda powinna całkowicie przykryć flaki) i gotuj przez 20 minut (bez przykrycia). Po tym czasie odcedzamy je, a po lekkim przestudzeniu usuwamy błony i pozostały tłuszcz. Następnie pokrój plasterki w krótsze paski. Flaki włóż z powrotem do garnka z osoloną wodą i gotuj przez 20 minut. Ponownie odlej całą wodę i powtórz gotowanie flaków jeszcze raz. Po trzecim gotowaniu zdecyduj, czy podoba Ci się ich zapach, czy będziesz je gotować jeszcze raz, a może nawet dwa razy. Z każdym gotowaniem będą coraz bardziej miękkie.
Świeżo pokrojone flaki opłucz, włóż do lekko osolonej wody (woda powinna całkowicie je przykryć) i gotuj przez 20 minut. Po tym czasie odcedź je i ponownie włóż do garnka z osoloną wodą. 20 minut gotowania, ponowne odcedzenie i sprawdzenie, czy zapach flaków jest akceptowalny. Flaki pokrojone w plasterki przygotowujesz w taki sam sposób, jak Flaki świeże pokrojone w plasterki. Należy je jednak wcześniej naturalnie rozmrozić.
Wskazówki: Falki ugotuj w garnku bez pokrywki. Im więcej razy gotujesz flaki, tym stają się bardziej miękkie. Dzięki temu po ułożeniu ich na bazie flaków wołowych, te ugotowane wielokrotnie szybciej zmiękną, natomiast paski flaków gotowanych np. na maśle. tylko raz, będzie potrzebowało więcej czasu (dłuższe gotowanie w bulionie z warzywami). Wszyscy mają nieco inne gusta i preferencje smakowe.
Dla niektórych smak flaków może być bardziej intensywny i wolą gotować je tylko raz. Niektórzy gotują flaki wiele razy, przez co praktycznie nie mają smaku/zapachu. Polecam skrócić czas gotowania flaków do 10-15 minut, aby móc wymieniać wodę nawet pięcio-, sześciokrotnie. Całkowite gotowanie pasków flaków będzie wówczas krótkie.
Po gotowaniu bazy/bulionu do flaków wołowych przez trzy godziny zdejmij pokrywkę. Usuń szumowiny z krawędzi garnka. Najlepiej jest usunąć wszystkie warzywa i mięso z garnka za pomocą szerokiego metalowego filtra. Marchewkę, pietruszkę i seler pokroić na mniejsze kawałki i odłożyć do osobnej miski.
Sprawdź także mięso. Usuń kości, skórę, tłuszcz i włókna. Wołowinę pokroić na małe kawałki i włożyć do miski z posiekanymi warzywami. Pod koniec gotowania ponownie dodać do zupy mięso i warzywa.
Zostawiamy bulion w garnku. Dodaj do tego ugotowane flaki. Do garnka włóż także 3 ząbki czosnku, obrane i drobno posiekane; 3 pełne łyżki majeranku; 4 nasiona ziela angielskiego; 2 liście laurowe; po jednej płaskiej łyżeczce mielonego imbiru i gałki muszkatołowej; Po pół łyżeczki ostrej i słodkiej papryki.
Doprowadź zupę do wrzenia i zmniejsz moc do lekkiego „migania”. Flaki powinny się ugotować, ale tylko trochę. Gotuj flaki przez co najmniej 30 minut (nawet jeśli paski flaków zostały ugotowane na tyle, aby flaki zmiękły) lub dłużej, aż flaki będą miękkie.
Mięso i pokrojone warzywa dodać do garnka po co najmniej 30 minutach gotowania (w zależności od tego, ile czasu jeszcze trzeba ugotować flaki). Wymieszaj flaki i sprawdź jego smak. Teraz możesz zdecydować, ile soli i piór chcesz do nich dodać. Jeśli dodasz do nich sól, zacznij od połowy łyżeczki. Flaki dobrze wymieszaj, sprawdź smak i w razie potrzeby dodaj więcej soli. Jeśli dodajesz pieprz, zacznij od 1/4 płaskiej łyżeczki. Gdy flaki ponownie się zagotują, są gotowe do podania.
Do flaków można też dodać na koniec zasmażkę (do flaków pokazanych na zdjęciach nie przygotowywałam zasmażki). Na małą patelnię włóż 5 łyżek masła (do 80 g). Gdy tłuszcz się roztopi, dodać pięć łyżek mąki (do 70 g) i od razu wymieszać drewnianą łyżką zawartość patelni. Gdy do garnka z gotującą się zupą wlejemy pianę tłuszczowo-mączną, flaki natychmiast mieszamy i czekamy, aż ponownie się zagotuje. Po 2-3 minutach można je wyłączyć.
Zasmażkę można wzbogacić drobno posiekaną cebulą. Na patelnię z masłem wlej dwie łyżki oleju kuchennego. Smaż cebulę przez kilka minut, aż lekko się zarumieni, a dopiero potem dodaj mąkę.
Wskazówka: Smak flaków można też urozmaicić dodając do zupy łyżkę koncentratu pomidorowego.
Flaki to zupa, która smakuje wyśmienicie nawet po kilkukrotnym odgrzaniu. Podajemy bardzo gorące. Świetnie smakuje z ulubionym, najlepiej ciemnym pieczywem.
Smacznego.
Jedna odpowiedź
Hello there, I discovered your blog by means of Google whilst looking for a similar
topic, your website came up, it appears great.
I have bookmarked it in my google bookmarks.
Hi there, just become aware of your weblog via Google, and located that it’s truly informative.
I am gonna be careful for brussels. I’ll appreciate when you continue this
in future. Many other folks shall be benefited from
your writing. Cheers!