Kotlety Mielone: Jeśli szukasz innych europejskich przepisów na mięso, to kurczak po kijowsku, kurczak miejski (który w rzeczywistości jest zrobiony z wieprzowiny) lub cielęcina po mediolańsku są pyszne nie z tego świata. Wróćmy jednak do Kotlety Mielone…
Co jest takiego specjalnego w Kotlety Mielone?
Prawdopodobnie można zadać to pytanie… w końcu są jak hamburgery, prawda? Odpowiedź, której udzieliłbym, jest ostateczna: tak i nie i/lub może „to zależy” (przepraszam, ten niezobowiązujący nawyk jest we mnie prawnikiem).
Trzeba przyznać, że polskie klopsiki przypominają hamburgery tym, że są to paszteciki z mielonego mięsa. Z tego powodu słyszałem, że niektórzy nazywają je „polskimi hamburgerami”.
Różnią się jednak – i to nie bez znaczenia. Po pierwsze, tradycyjnie robi się je z mięsa wieprzowego, a nie wołowego, co nadaje im specyficzny smak i konsystencję. Następnie ich mięso przyprawia się w podobny sposób jak włoskie klopsiki… co pokażę poniżej.
Tak naprawdę moim zdaniem polskie klopsiki znacznie bardziej przypominają włoskie klopsiki niż amerykańskie hamburgery. Ale dlaczego są tak wyjątkowe? Ponieważ są chrupiące na zewnątrz, miękkie i niezwykle aromatyczne w środku, można je jeść na ciepło na obiad lub na zimno na kanapce. Tak czy inaczej, po prostu rozpływają się w ustach, mimo że podawane są bez sosu. Kotlety mielone same za siebie. Opinia: mój 8-latek nie ma ich dość….
Oto, czego będziesz potrzebować do zrobienia polskich klopsików
- Mięso: tradycyjnie robi się je z mielonej wieprzowiny (prawdopodobnie dlatego, że była łatwo dostępna), można je jednak przygotować z wołowiną, cielęciną lub kombinacją tych trzech, a nawet z mielonym indykiem
- Chleb: będziesz potrzebować czerstwego chleba lub bułek (ja lubię kajzerki), które namoczysz w mleku – dzięki tej technice powstają super wilgotne klopsiki
- Mleko: potrzebne jest do namoczenia chleba, jak wspomniałem powyżej
- Jajka: pięknie zwiążą klopsiki
- Aromaty: potrzebna będzie cebula (świeża, posiekana lub smażona) i opcjonalnie natka pietruszki (ja osobiście ją uwielbiam, bo dodaje dodatkowej warstwy smaku)
- Przyprawy: sól i pieprz są koniecznością, ale można dodać inne przyprawy, takie jak czosnek w proszku, cebula suszona, musztarda suszona lub Maggie (przyprawa w płynie popularna w Europie; podobna do sosu sojowego)
- Bułka tarta: będziesz jej potrzebować do panierowania klopsików przed smażeniem; pomaga to stworzyć ich charakterystyczną chrupiącą warstwę zewnętrzną
- Olej do smażenia: użyj dowolnego, bezzapachowego oleju jadalnego, np. rzepakowego
Przygotowanie klopsików jest niezwykle proste
Oto tylko przegląd, który pozwoli ci zrozumieć, jak zrobić te kotlety, ale przewiń w dół do karty z przepisami do wydrukowania, aby uzyskać dokładne instrukcje:
- Najpierw musisz namoczyć chleb. Wystarczy połamać je na kawałki i zalać mlekiem. Odstaw na 10-15 minut.
- Jeśli chcesz użyć smażonej cebuli, to teraz jest dobry moment, aby ją zrobić: wystarczy, że na patelnię wlejesz łyżkę oleju, wrzucisz posiekaną cebulę i smażysz około 5 minut, aż się zeszkli.
- Posiekaj natkę pietruszki.
- Do dużej miski włóż wszystkie składniki: mięso, cebulę, wyciśnięty chleb (użyj rękawiczek i wyciśnij nadmiar mleka z namoczonego chleba), natka pietruszki, jajka i przyprawa.
- Delikatnie wymieszaj, uważając, aby nie przesadzić.
- Uformuj owalne kotlety i spłaszcz je (jeśli nie są zbyt grube, możesz je po prostu usmażyć na patelni, ale jeśli są grubsze, konieczne może być dokończenie ich w piekarniku, aby mieć pewność, że się usmażą). są w pełni ugotowane)
- Obsyp kotlety bułką tartą.
- Na patelni rozgrzej odrobinę oleju i wrzuć na nią klopsiki. Nie przepełniaj ich. Gotuj przez około 5 minut z każdej strony. Możesz sprawdzić jeden, pokroić i sprawdzić, czy wymagają dodatkowego czasu w piekarniku (w tym celu użyłbym 350F na około 10-15 minut).
- Powtórz z pozostałymi klopsikami i ciesz się smakiem.
Serwowanie klopsików po polsku
W polskim sposobie jedzenia mięsa dominują ziemniaki. Tak więc te super smaczne Kotlety zwykle podaje się z puree ziemniaczanym (jak moje puree ziemniaczane z brązowym masłem i koperkiem) i jakąś sałatką wegetariańską na boku (np. sałatką z ogórków, sałatką z kapusty lub sałatką z buraków).
Ale każdy rodzaj ziemniaków będzie odpowiedni. Zdecydowanie polecam te ziemniaki z pietruszką, ponieważ są pyszne nie z tego świata i ładnie się komponują.
Ja swoje zwykle jem z Mizerią (sałatką z ogórków). Jeśli nie masz ochoty na sałatkę z ogórków, może sałatka z marchewki będzie dla Ciebie lepsza. Jeśli jesteś fanem sałatki colesław, to z pewnością również zadziała.
Ale nie zapominajcie, że mięso i ziemniaki z dodatkiem sałatki to drugie danie w polskim menu obiadowym. Zupa zawsze jest na pierwszym miejscu.