Jedną z najlepszych polskich zup jest zupa krupnik, którą robię od czasu do czasu w naprzemiennych porcjach z podgrzanym bulionem. Zupa jest aromatyczna, delikatna i niskokaloryczna pomimo prostoty przepisu.
składniki
- około 800 g drobiu, np. dwie duże udka z kurczaka
- Sześć łyżek jęczmienia (80 g kaszy jęczmiennej twarogowej) i 500 g ziemniaków (po cztery do pięciu sztuk)
- Jedna średnia marchewka (160 g)
- Jeden mniejszy korzeń pietruszki (około 100 gramów)
- Jeden mały kawałek cebuli lub pora, 80 g
- Dwa litry wody
- Po dwie łyżki posiekanego koperku i natki pietruszki: jedna trzecia łyżeczki pieprzu, jedna płaska łyżeczka soli, dwa nasiona ziela angielskiego, liść laurowy i odrobina kurkumy
Krupnik
Moja szklanka ma 250 mililitrów. Korzystając z podanych przeze mnie elementów, wybierz garnek o pojemności minimum 3,8 litra, w którym będziesz mógł przygotować zupę krupnik.
Warzywa zważono przed obraniem lub przygotowaniem w inny sposób. Zawsze notuję wagę owoców i warzyw, których użyłem. Nie musisz jednak przestrzegać dokładnych wymagań gramatycznych. Celem wagi jest ułatwienie oszacowania przybliżonej ilości potrzebnej do przygotowania danego dania.
Podstawą wyliczenia kalorii były składniki, których użyłam. Jest to jedynie szacunkowa liczba kalorii, ponieważ ilość kalorii w Twoich składnikach może różnić się od moich. Z podanych składników można przygotować smacznego krupnika o wadze około 2850 gramów. Radzę przeczytać cały przepis przed przystąpieniem do przyrządzania zupy, aby odpowiednio wcześniej przygotować się do kolejnych etapów przygotowania.
Przepis na Krupnik
Tym razem do przygotowania krupnika użyłam dwóch ogromnych udek kurczaka, które łącznie ważyły 800 gramów. Często łapię też połówkę ptaka, łączę skrzydła z nogami lub daję kawałek indyka. Używam do jednego kilograma mięsa z kurczaka lub indyka w podanych ilościach. Czasem smażę też krupnik na żeberkach wieprzowych lub mieszam żeberka z indykiem i kurczakiem. Jeśli uznam, że będzie zbyt tłuste, wycinam wcześniej najbardziej tłuste kawałki mięsa.
Mięso zalewam dwoma litrami wody. Dodaję też małą cebulkę lub kawałek pora, dwa granulki ziół i liść laurowy. Choć jest to możliwe, nie podsmażam cebuli na suchej patelni ani na palniku. Nałóż pokrywkę na garnek i zagotuj. Następnie zmniejsz moc palnika, aby bulion ledwo mrugał i gotuj przez godzinę. Czas gotowania można wydłużyć do 90 minut, jeśli używasz mięsa z indyka lub żeberek.
Rosół mięsny pokazano poniżej po gotowaniu przez całą godzinę. Nie łowię szumowin, dlatego o tym nie wspomniałem. Szumowina to po prostu posiekane białko mięsa. W razie potrzeby można je wyjąć lub pozostawić w garnku po gotowaniu przez dłuższy czas.
Za pomocą szerokiego sita usuwam ugotowane mięso, cebulę, liść i dwa granulki ziół. Zostawiam mięso do lekkiego ostygnięcia, po czym wyjmuję je i wrzucam z powrotem do rondla z bulionem (kości, chrząstki, cebula i zioła nie są już potrzebne).
Gdy bulion mięsny się gotuje, proponuję posiekać warzywa. Po obraniu pietruszki, ziemniaków i marchewki pokroić w kostkę. Pietruszkę i marchewkę pokroić w drobną kostkę, a ziemniaki w większe.
Rada: Aby ziemniaki nie ściemniały, włóż je do innego naczynia z zimną wodą, jeśli nie zamierzasz od razu dodawać ich do zupy. Jeśli wolisz słodszy krupnik, możesz łatwo dodać jedną dodatkową marchewkę do tego zestawu warzyw.
Do garnka dodaj pokrojone warzywa, bulion i „obrane” mięso. Od razu dodaj sześć łyżek jęczmienia (np. kaszy perłowej lub jęczmienia wiejskiego). W zestawie będzie około 80 gramów suchej kaszy. Na koniec dodaj jedną trzecią łyżeczki pieprzu i jedną płaską łyżeczkę soli. Po wymieszaniu mieszaniny doprowadź rondelek do wrzenia. Gdy zupa się zagotuje, zmniejsz moc palnika, aby krupnik mrugał bardzo mało i gotuj pod przykryciem przez pół godziny.
Przed dodaniem kaszy jęczmiennej do zupy warto przepłukać ją zimną wodą za pomocą sitka. Ja jednak tego nie robię, bo nie przeszkadza mi, jeśli zupa nieco zgęstnieje. Nawet ta wersja Krupnika jest moją ulubioną. Zazwyczaj wybieram niepolerowaną, oczyszczoną i łuszczoną wiejskią kaszę jęczmienną. Do krupników bardziej popularne są kasze perłowe, zwane też kaszami mazurskimi, które są spękane i dalej polerowane.
Po tym czasie warzywa i kasze będą miękkie. Na koniec do zupy krupnik dodajemy odrobinę kurkumy (dla koloru i zdrowia) oraz dwie łyżeczki świeżo posiekanego koperku. Przez ostatnie pięć minut gotowania mieszaj zupę. Spróbuj i w razie potrzeby dopraw solą. Wyłącz zupę.
Na talerz z posypanym kawałkiem krupnika dodajemy natkę pietruszki.
Cała moja rodzina uwielbia Krupnika. Albo przygotowuję go z żeberkami, indykiem lub kurczakiem, albo robię to z kombinacją tych mięs. Chciałabym Państwu przedstawić jeszcze jedną wersję krupnika na bazie wołowiny.
Śledź nas na facebooku
możesz także uzyskać przewodnik krok po kroku dotyczący przygotowania „Zupa Jarzynowa” & „Grochówka„
Krupnik przepis do druku:
Krupnik
Składniki
- około 800 g drobiu np. dwie duże udka z kurczaka
- Sześć łyżek jęczmienia 80 g kaszy jęczmiennej twarogowej i 500 g ziemniaków (po cztery do pięciu sztuk)
- Jedna średnia marchewka 160 g
- Jeden mniejszy korzeń pietruszki około 100 gramów
- Jeden mały kawałek cebuli lub pora 80 g
- Dwa litry wody
- Po dwie łyżki posiekanego koperku i natki pietruszki: jedna trzecia łyżeczki pieprzu jedna płaska łyżeczka soli, dwa nasiona ziela angielskiego, liść laurowy i odrobina kurkumy
Instrukcje
- Tym razem do przygotowania krupnika użyłam dwóch ogromnych udek kurczaka, które łącznie ważyły 800 gramów. Często łapię też połówkę ptaka, łączę skrzydła z nogami lub daję kawałek indyka. Używam do jednego kilograma mięsa z kurczaka lub indyka w podanych ilościach. Czasem smażę też krupnik na żeberkach wieprzowych lub mieszam żeberka z indykiem i kurczakiem. Jeśli uznam, że będzie zbyt tłuste, wycinam wcześniej najbardziej tłuste kawałki mięsa.
- Mięso zalewam dwoma litrami wody. Dodaję też małą cebulkę lub kawałek pora, dwa granulki ziół i liść laurowy. Choć jest to możliwe, nie podsmażam cebuli na suchej patelni ani na palniku. Nałóż pokrywkę na garnek i zagotuj. Następnie zmniejsz moc palnika, aby bulion ledwo mrugał i gotuj przez godzinę. Czas gotowania można wydłużyć do 90 minut, jeśli używasz mięsa z indyka lub żeberek.
- Rosół mięsny pokazano poniżej po gotowaniu przez całą godzinę. Nie łowię szumowin, dlatego o tym nie wspomniałem. Szumowina to po prostu posiekane białko mięsa. W razie potrzeby można je wyjąć lub pozostawić w garnku po gotowaniu przez dłuższy czas.
- Za pomocą szerokiego sita usuwam ugotowane mięso, cebulę, liść i dwa granulki ziół. Zostawiam mięso do lekkiego ostygnięcia, po czym wyjmuję je i wrzucam z powrotem do rondla z bulionem (kości, chrząstki, cebula i zioła nie są już potrzebne).
- Gdy bulion mięsny się gotuje, proponuję posiekać warzywa. Po obraniu pietruszki, ziemniaków i marchewki pokroić w kostkę. Pietruszkę i marchewkę pokroić w drobną kostkę, a ziemniaki w większe.
- Rada: Aby ziemniaki nie ściemniały, włóż je do innego naczynia z zimną wodą, jeśli nie zamierzasz od razu dodawać ich do zupy. Jeśli wolisz słodszy krupnik, możesz łatwo dodać jedną dodatkową marchewkę do tego zestawu warzyw.
- Do garnka dodaj pokrojone warzywa, bulion i „obrane” mięso. Od razu dodaj sześć łyżek jęczmienia (np. kaszy perłowej lub jęczmienia wiejskiego). W zestawie będzie około 80 gramów suchej kaszy. Na koniec dodaj jedną trzecią łyżeczki pieprzu i jedną płaską łyżeczkę soli. Po wymieszaniu mieszaniny doprowadź rondelek do wrzenia. Gdy zupa się zagotuje, zmniejsz moc palnika, aby krupnik mrugał bardzo mało i gotuj pod przykryciem przez pół godziny.
- Przed dodaniem kaszy jęczmiennej do zupy warto przepłukać ją zimną wodą za pomocą sitka. Ja jednak tego nie robię, bo nie przeszkadza mi, jeśli zupa nieco zgęstnieje. Nawet ta wersja Krupnika jest moją ulubioną. Zazwyczaj wybieram niepolerowaną, oczyszczoną i łuszczoną wiejskią kaszę jęczmienną. Do krupników bardziej popularne są kasze perłowe, zwane też kaszami mazurskimi, które są spękane i dalej polerowane.
- Po tym czasie warzywa i kasze będą miękkie. Na koniec do zupy krupnik dodajemy odrobinę kurkumy (dla koloru i zdrowia) oraz dwie łyżeczki świeżo posiekanego koperku. Przez ostatnie pięć minut gotowania mieszaj zupę. Spróbuj i w razie potrzeby dopraw solą. Wyłącz zupę.
- Na talerz z posypanym kawałkiem krupnika dodajemy natkę pietruszki.
- Cała moja rodzina uwielbia Krupnika. Albo przygotowuję go z żeberkami, indykiem lub kurczakiem, albo robię to z kombinacją tych mięs. Chciałabym Państwu przedstawić jeszcze jedną wersję krupnika na bazie wołowiny.