Lody kawowe! Latem zapewnią Ci chłód, a zimą traktują Cię po królewsku. Prawdziwą gratką są domowe lody o smaku kawowym. Do przygotowania mojego przepisu na lody kawowe potrzebne są tylko trzy składniki. Maszyna do lodów nie jest nawet konieczna. Ładny!
Lody kawowe Składniki
- więcej niż 1,5 szklanki śmietanki
- Pół szklanki słodzonego mleka skondensowanego (450 g) – 30%
- Cztery pełne łyżki Inki lub kawy rozpuszczalnej
Zrób własne lody kawowe
Moja szklanka ma 250 mililitrów.
W zamrażarce mam -15 stopni.
Krem 30% należy przechowywać bardzo zimno.
Wypróbuj ten przepis na lody kawowe, jeśli szukasz lodów, które naprawdę rozpieszczą Twoje kubki smakowe. Dla dorosłych proponuję używać ulubionej kawy rozpuszczalnej w proszku lub w granulkach. Polecam spróbować dziecięcej wersji kawy rozpuszczalnej Inka zbożowej.
Przepis na lody kawowe
Napełnij mały garnek połową szklanki słodzonego skondensowanego mleka. Na jedną taką pół szklanki przypada około 200 gramów. Produkt znany jako mleko zagęszczone słodzone skondensowane występuje w puszkach o pojemności 500 ml. Napełnij garnek mlekiem i dodaj 4 łyżki ulubionej kawy rozpuszczalnej. Chociaż mój przybył w granulkach, może się okazać, że mieszanie wersji w proszku jest prostsze.
Postaw garnek na palniku kuchenki. Ustal minimalną moc palnika. Przez kilka minut powoli łącz kawę z mlekiem. Początkowo możesz sądzić, że kawa i gęste mleko się nie połączą, ale ostatecznie wszystko się połączy, tworząc oszałamiający krem kawowy. Z mleka skondensowanego zostanie sporządzony krem krówkowy. Należy pamiętać o ciągłym mieszaniu śmietanki, gdyż może się przypalić. Gdy krem stanie się jednolitą masą, można go bezpiecznie wyjąć z pieca. Daj kremowi pięć minut, aby nieco ostygł.
Nieco ponad pół szklanki kremu 30% (można go użyć bezpośrednio z lodówki) przełożyć do śmietany i wymieszać. Masa nie musi być wyjątkowo jednorodna. Po całkowitym ostygnięciu kremu należy go schłodzić w lodówce przez dwadzieścia minut.
Aby przygotować masę kawową do lodów, istnieje jedna alternatywna metoda. Do małej miski należy dodać 50 ml wody. Wlać skondensowane mleko, które zostało posłodzone po całkowitym rozpuszczeniu kawy w tej wodzie. Wszystkie składniki połączyć i wstawić do lodówki do wystygnięcia. Chociaż szybciej, smak jest gorszy od ogrzewania.
Pełną szklankę śmietanki 30% (300 g śmietanki) umieścić w wysokim naczyniu i wstawić do lodówki do wystygnięcia. Przed ubijaniem śmietanę można alternatywnie zamrozić na dwadzieścia minut. Im chłodniej, tym krem będzie się ubijał łatwiej i szybciej. Mieszadła w mieszalniku można również chłodzić.
Wyjmij miskę z lodówki i od razu przystąp do ubijania śmietanki. Na początku używaj miksera na niższych obrotach, aby uniknąć rozpryskiwania się mikstury do kuchni. Po pewnym czasie zwiększaj prędkość, aż do osiągnięcia pełnej mocy. Po ubijaniu śmietany przez niecałe dwie minuty powinna być gotowa.
Gdy masa zacznie stawiać opór mieszadłom w mikserze i po nałożeniu na palec zachowuje swój kształt, oznacza to, że jest dobrze ubita; nie rozprzestrzenia się ani nie porusza. Czas który podałem jest szacunkowy. Możesz ubić śmietanę znacznie szybciej. Szybkość pracy miksera, świeżość śmietanki i proces chłodzenia mają wpływ na wiele czynników. Ważne jest, aby nie ubijać śmietanki zbyt mocno, gdyż może rozdzielić się na maślankę i masło.
Ugotowaną śmietankę przelej do szerszego, bardziej praktycznego pojemnika. Zimną śmietankę kawową przełożyć do identycznego pojemnika. Za pomocą łyżki wszystko połączyć. Nie jest wymagane zachowanie dużej precyzji. Po nałożeniu lodów niezakłócone smugi nabierają bardzo ładnego wyglądu.
Po wymieszaniu wlać mieszaninę do pojemnika przeznaczonego do zamrażania. Zdaję sobie sprawę, że czasami masz trudności z wybraniem pudełka. W tym przypadku sprawdzi się nawet standardowa tortownica o minimalnej pojemności jednego litra. Często wykorzystuję podłużne, szklane naczynie przeznaczone do pieczenia w piekarniku. Tym razem użyłam jednolitrowego, szklanego, okrągłego naczynia.
Zeskrobałam również pozostałą śmietankę kawową z wnętrza garnka i dodałam ją na wierzch. Powstały pasma zainteresowania.
Zamroź lody kawowe w temperaturze -15 stopni. Lody są gotowe do podania po pięciu godzinach przechowywania w zamrażarce. Po wyjęciu z zamrażarki lody, które były zamrożone przez dłuższy czas, mogą wymagać jeszcze kilku minut, aby zmiękły.
Naturalnie lody ostygną znacznie szybciej, jeśli przełożymy je do pojedynczych, malutkich pojemników. Zanim będą gotowe do spożycia, powinny minąć zaledwie dwie godziny.
Wafle podobne do tych na zdjęciach są łatwe do wykonania! Sprawdź mój przepis na gofry z domowymi lodami!
Choć lody kawowe według mojego przepisu nadal będą słodkie, to nie będą tak słodkie, jak te kupowane w sklepie. Dlatego też podczas ubijania śmietanki dodaj płaską łyżkę cukru, jeśli lubisz słodsze lody. Pamiętaj jednak, że musisz ubić śmietanę, aż cały cukier się rozpuści.
Sugeruję również spróbowaćmój przepis na mrożoną kawę. Do wyboru jest wersja tradycyjna z mlekiem, lodami lub bitą śmietaną.
Śledź nas na facebooku
Smacznego!
Dowiedz się więcej na temat lody domowe
lody domowe przepis do druku
lody domowe
Składniki
- więcej niż 1 5 szklanki śmietanki
- Pół szklanki słodzonego mleka skondensowanego 450 g – 30%
- Cztery pełne łyżki Inki lub kawy rozpuszczalnej
Instrukcje
- Napełnij mały garnek połową szklanki słodzonego skondensowanego mleka. Na jedną taką pół szklanki przypada około 200 gramów. Produkt znany jako mleko zagęszczone słodzone skondensowane występuje w puszkach o pojemności 500 ml. Napełnij garnek mlekiem i dodaj 4 łyżki ulubionej kawy rozpuszczalnej. Chociaż mój przybył w granulkach, może się okazać, że mieszanie wersji w proszku jest prostsze.
- Postaw garnek na palniku kuchenki. Ustal minimalną moc palnika. Przez kilka minut powoli łącz kawę z mlekiem. Początkowo możesz sądzić, że kawa i gęste mleko się nie połączą, ale ostatecznie wszystko się połączy, tworząc oszałamiający krem kawowy. Z mleka skondensowanego zostanie sporządzony krem krówkowy. Należy pamiętać o ciągłym mieszaniu śmietanki, gdyż może się przypalić. Gdy krem stanie się jednolitą masą, można go bezpiecznie wyjąć z pieca. Daj kremowi pięć minut, aby nieco ostygł.
- Nieco ponad pół szklanki kremu 30% (można go użyć bezpośrednio z lodówki) przełożyć do śmietany i wymieszać. Masa nie musi być wyjątkowo jednorodna. Po całkowitym ostygnięciu kremu należy go schłodzić w lodówce przez dwadzieścia minut.
- Aby przygotować masę kawową do lodów, istnieje jedna alternatywna metoda. Do małej miski należy dodać 50 ml wody. Wlać skondensowane mleko, które zostało posłodzone po całkowitym rozpuszczeniu kawy w tej wodzie. Wszystkie składniki połączyć i wstawić do lodówki do wystygnięcia. Chociaż szybciej, smak jest gorszy od ogrzewania.
- Pełną szklankę śmietanki 30% (300 g śmietanki) umieścić w wysokim naczyniu i wstawić do lodówki do wystygnięcia. Przed ubijaniem śmietanę można alternatywnie zamrozić na dwadzieścia minut. Im chłodniej, tym krem będzie się ubijał łatwiej i szybciej. Mieszadła w mieszalniku można również chłodzić.
- Wyjmij miskę z lodówki i od razu przystąp do ubijania śmietanki. Na początku używaj miksera na niższych obrotach, aby uniknąć rozpryskiwania się mikstury do kuchni. Po pewnym czasie zwiększaj prędkość, aż do osiągnięcia pełnej mocy. Po ubijaniu śmietany przez niecałe dwie minuty powinna być gotowa.
- Gdy masa zacznie stawiać opór mieszadłom w mikserze i po nałożeniu na palec zachowuje swój kształt, oznacza to, że jest dobrze ubita; nie rozprzestrzenia się ani nie porusza. Czas który podałem jest szacunkowy. Możesz ubić śmietanę znacznie szybciej. Szybkość pracy miksera, świeżość śmietanki i proces chłodzenia mają wpływ na wiele czynników. Ważne jest, aby nie ubijać śmietanki zbyt mocno, gdyż może rozdzielić się na maślankę i masło.
- Ugotowaną śmietankę przelej do szerszego, bardziej praktycznego pojemnika. Zimną śmietankę kawową przełożyć do identycznego pojemnika. Za pomocą łyżki wszystko połączyć. Nie jest wymagane zachowanie dużej precyzji. Po nałożeniu lodów niezakłócone smugi nabierają bardzo ładnego wyglądu.
- Po wymieszaniu wlać mieszaninę do pojemnika przeznaczonego do zamrażania. Zdaję sobie sprawę, że czasami masz trudności z wybraniem pudełka. W tym przypadku sprawdzi się nawet standardowa tortownica o minimalnej pojemności jednego litra. Często wykorzystuję podłużne, szklane naczynie przeznaczone do pieczenia w piekarniku. Tym razem użyłam jednolitrowego, szklanego, okrągłego naczynia.
- Zeskrobałam również pozostałą śmietankę kawową z wnętrza garnka i dodałam ją na wierzch. Powstały pasma zainteresowania.
- Zamroź lody kawowe w temperaturze -15 stopni. Lody są gotowe do podania po pięciu godzinach przechowywania w zamrażarce. Po wyjęciu z zamrażarki lody, które były zamrożone przez dłuższy czas, mogą wymagać jeszcze kilku minut, aby zmiękły.
- Naturalnie lody ostygną znacznie szybciej, jeśli przełożymy je do pojedynczych, malutkich pojemników. Zanim będą gotowe do spożycia, powinny minąć zaledwie dwie godziny.
- Wafle podobne do tych na zdjęciach są łatwe do wykonania! Sprawdź mój przepis na gofry z domowymi lodami!
- Choć lody kawowe według mojego przepisu nadal będą słodkie, to nie będą tak słodkie, jak te kupowane w sklepie. Dlatego też podczas ubijania śmietanki dodaj płaską łyżkę cukru, jeśli lubisz słodsze lody. Pamiętaj jednak, że musisz ubić śmietanę, aż cały cukier się rozpuści.
- Sugeruję również spróbowaćmój przepis na mrożoną kawę. Do wyboru jest wersja tradycyjna z mlekiem, lodami lub bitą śmietaną.
- Smacznego!