Szarlotka

Szarlotka

To najprostszy i najprostszy przepis na szarlotka w kruchym cieście. Polecam każdemu zrobić tę szarlotkę, bo jest niesamowicie szybka w przygotowaniu. Jest to wykonalne nawet dla tych, którzy gotują i pieczą rzadko. To smakuje świetnie!

Składniki:

  • Na przykład 1,5 kilograma jabłek, czyli około 6 sztuk. Antonówka
  • Jedno średnie jajko, dwie szklanki zwykłej mąki, 320 gramów masła i 200 gramów patyczka
  • 80 g cukru i 2 łyżeczki proszku do pieczenia w 1/4 szklanki

Szarlotka

Moja szklanka ma 250 mililitrów. Forma do ciasta: tortownica o średnicy 24 cm lub blacha do pieczenia o średnicy 18/27 cm. Dodatkowy czas: ciasto schładzamy 60 minut w lodówce.

Podstawą wyliczenia kalorii były składniki, których użyłam.

Ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam, jest to jedynie szacunkowa liczba kalorii.

Opcjonalne dodatki do szarlotki:

Tarte jabłko zawsze można zmieszać z pół łyżeczki cynamonu lub mieszanki przypraw do szarlotki. Te kombinacje działają dobrze, ale tylko wtedy, gdy zawierają kardamon, goździki, imbir, cynamon, skórkę cytryny lub wanilię. Niestety, cukier, którego w szarlotce jest mnóstwo, zwykle pojawia się na pierwszym miejscu w przepisie.

Po upieczeniu posypujemy szarlotkę cukrem pudrem lub mieszanką cynamonu i cukru pudru. Przy ustalaniu kaloryczności szarlotki pominięto cukier puder.

Jaka mąka do szarlotki?


Do ciast kruchych najlepiej sprawdzi się gruboziarnista mąka pszenna. Mimo to zazwyczaj łączę uniwersalną lub zwykłą mąkę pszenną z grubą mąką. Ponieważ mąka pszenna tortowa jest mąką niskobiałkową i wymaga mniej płynu, czasami używam jej tylko z odrobiną jajka. Uważam, że mąka tortowa smakuje znacznie lepiej z odpowiednią ilością masła niż ciasto kruche przygotowane z grubego ciasta.

Z jakich jabłek najlepiej zrobić szarlotkę?

Sugerowałbym te dwa rodzaje jabłek, ponieważ są dla Ciebie w 100% skuteczne. Reinette w kolorze szarym i Antonówka. Te jabłka są twarde i kwaśne. Zachowują nieskazitelną strukturę i smak, nie wyciekając przy tym zbyt dużej ilości soku, co jest jeszcze lepsze w przypadku ciasta takiego jak szarlotka.

Przepis na szarlotka

Najpierw zagnieść ciasto kruche na szarlotkę. Dwie szklanki (250 ml) mąki, jedno średnie jajko (prosto z lodówki), 1/4 szklanki (80 g) zwykłego lub drobnego cukru i kostka masła (które sugeruję pokroić nożem na mniejsze kawałki) powinny wszystko można połączyć w dużym zbiorniku. Masło można również wyjąć bezpośrednio z lodówki. Na koniec wystarczą dwie łyżki proszku do pieczenia i ewentualnie szczypta soli.

Szarlotka

Zagniataj ciasto rękami lub mikserem wyposażonym w haki do ciasta kruchego. Ciasto kruche zawsze wyrabiam rękami. Postaraj się szybko go zakończyć. Choć na początku ciasto wydaje się zbyt luźne, po wcieraniu masła powinno złączyć się w zwartą kulę. Ja lubię wyrabiać ciasto w dużej misce, ale możesz też użyć stolnicy, szerokiej deski lub czystego blatu.

W tych proporcjach składników powinno powstać ciasto bez skazy. Jeśli jednak po dodaniu zbyt dużej ilości mąki ciasto nie będzie się zlepiać w kulę, sugeruję dodać łyżkę wody z lodem lub płaską łyżkę kwaśnej śmietany 18%.

Uformuj ciasto w kulę. Zawiń je w folię spożywczą i włóż do lodówki na pełną godzinę.

Czekając, aż ciasto ostygnie, przygotuj jabłka. Tym razem pojechałem z Antonovką. Przed obraniem duży sześcioczęściowy kawałek ważył około 1,5 kg.

Po cienkim obraniu i pokrojeniu jabłek na ćwiartki usuń gniazda nasienne. Jabłka należy zetrzeć na grubej siatce. Daj startym jabłkom w misce pełne 20 minut, aby puściły część soku. Wyciśnij sok z garści startego jabłka na raz. Inną opcją jest użycie świeżej bawełnianej szmatki lub gazy. Wycisnąłem z jabłek tyle soku, żeby wypełnić pół szklanki. Teraz, gdy jabłka zostały starte i lekko wyciśnięte, można dodać odrobinę cynamonu lub przyprawy do szarlotki.

Ciasto można wyjąć z lodówki po godzinie leżakowania. Po zdjęciu folii ciasto podzielić na pół. Przechowuj jedną połówkę w zamrażarce lub lodówce. Ponieważ na koniec je trę i kładę na jabłkach w formie z ciastem, ciasto wstawiam do zamrażarki. Ciasto będzie trudne do zetarcia po schłodzeniu. Nie pozostaje nam nic innego jak rozerwać ciasto na kawałki i przykryć całą szarlotkę.

Boki formy wysmaruj pozostałym masłem, a dno wyłóż papierem pergaminowym. Na natłuszczone boki należy ułożyć lub przykleić paski papieru pergaminowego. Użyłam średniej wielkości prostokątnej formy o wymiarach 18/27 cm, ale dobrze sprawdzi się również tortownica o średnicy 24 cm. Pokrojenie części kulki ciasta na kawałki wydaje mi się najprostszą metodą. Umieszczam je w linii na dnie formy, a następnie po prostu sklejam wszystko razem, aby uzyskać spójne dno.

Na dolną warstwę ciasta wyłóż starte jabłka. Po wyrównaniu powierzchni delikatnie wklepujemy starte jabłka.

Jeśli zamroziłeś połowę ciasta, wyjmij ją i zetrzyj na tartę, używając tych samych oczek co jabłka. Utartym ciastem pokryj całą powierzchnię szarlotki. Ciasto rozrywamy, jeśli leżało w lodówce i równomiernie posypujemy nim wierzch szarlotki.

Szarlotka

Teraz czas na upieczenie szarlotki. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni (grzanie góra/dół) i włóż do środka formę z ciastem. Wybierz półkę pośrodku. Piec przez około godzinę. przez maksymalnie siedemdziesiąt minut. Ponieważ mój piekarnik ma dużą komorę, a grzejniki nie pieczą ciasta od góry tak szybko, jak w mniejszych piekarnikach, pieczenie mojego ciasta zajęło dokładnie 70 minut.

Szarlotkę można wyjąć z piekarnika zaraz po upieczeniu. Gdy ciasto trochę przestygnie, odetnij brzegi i przełóż je na metalową kratkę, aby dokończyć studzenie. Przed podaniem szarlotkę można posypać cukrem pudrem lub mieszanką cukru pudru i cynamonu.

Pokruszona szarlotka również jest gotowa.

Smacznego!

Śledź nas na facebooku


możesz także uzyskać przewodnik krok po kroku dotyczący przygotowania „Zupa Jarzynowa” & „Grochówka


Szarlotka przepis do druku:

Szarlotka

Szarlotka
Czas przygotowania30 minuty
Czas gotowania1 godzina 10 minuty
Rodzaj: cakes
Kuchnia: poland
Słowo kluczowe: Szarlotka

Składniki

  • Na przykład 1 5 kilograma jabłek, czyli około 6 sztuk. Antonówka
  • Jedno średnie jajko dwie szklanki zwykłej mąki, 320 gramów masła i 200 gramów patyczka
  • 80 g cukru i 2 łyżeczki proszku do pieczenia w 1/4 szklanki

Instrukcje

  • Najpierw zagnieść ciasto kruche na szarlotkę. Dwie szklanki (250 ml) mąki, jedno średnie jajko (prosto z lodówki), 1/4 szklanki (80 g) zwykłego lub drobnego cukru i kostka masła (które sugeruję pokroić nożem na mniejsze kawałki) powinny wszystko można połączyć w dużym zbiorniku. Masło można również wyjąć bezpośrednio z lodówki. Na koniec wystarczą dwie łyżki proszku do pieczenia i ewentualnie szczypta soli.
  • Zagniataj ciasto rękami lub mikserem wyposażonym w haki do ciasta kruchego. Ciasto kruche zawsze wyrabiam rękami. Postaraj się szybko go zakończyć. Choć na początku ciasto wydaje się zbyt luźne, po wcieraniu masła powinno złączyć się w zwartą kulę. Ja lubię wyrabiać ciasto w dużej misce, ale możesz też użyć stolnicy, szerokiej deski lub czystego blatu.
  • W tych proporcjach składników powinno powstać ciasto bez skazy. Jeśli jednak po dodaniu zbyt dużej ilości mąki ciasto nie będzie się zlepiać w kulę, sugeruję dodać łyżkę wody z lodem lub płaską łyżkę kwaśnej śmietany 18%.
  • Uformuj ciasto w kulę. Zawiń je w folię spożywczą i włóż do lodówki na pełną godzinę.
  • Czekając, aż ciasto ostygnie, przygotuj jabłka. Tym razem pojechałem z Antonovką. Przed obraniem duży sześcioczęściowy kawałek ważył około 1,5 kg.
  • Po cienkim obraniu i pokrojeniu jabłek na ćwiartki usuń gniazda nasienne. Jabłka należy zetrzeć na grubej siatce. Daj startym jabłkom w misce pełne 20 minut, aby puściły część soku. Wyciśnij sok z garści startego jabłka na raz. Inną opcją jest użycie świeżej bawełnianej szmatki lub gazy. Wycisnąłem z jabłek tyle soku, żeby wypełnić pół szklanki. Teraz, gdy jabłka zostały starte i lekko wyciśnięte, można dodać odrobinę cynamonu lub przyprawy do szarlotki.
  • Ciasto można wyjąć z lodówki po godzinie leżakowania. Po zdjęciu folii ciasto podzielić na pół. Przechowuj jedną połówkę w zamrażarce lub lodówce. Ponieważ na koniec je trę i kładę na jabłkach w formie z ciastem, ciasto wstawiam do zamrażarki. Ciasto będzie trudne do zetarcia po schłodzeniu. Nie pozostaje nam nic innego jak rozerwać ciasto na kawałki i przykryć całą szarlotkę.
  • Boki formy wysmaruj pozostałym masłem, a dno wyłóż papierem pergaminowym. Na natłuszczone boki należy ułożyć lub przykleić paski papieru pergaminowego. Użyłam średniej wielkości prostokątnej formy o wymiarach 18/27 cm, ale dobrze sprawdzi się również tortownica o średnicy 24 cm. Pokrojenie części kulki ciasta na kawałki wydaje mi się najprostszą metodą. Umieszczam je w linii na dnie formy, a następnie po prostu sklejam wszystko razem, aby uzyskać spójne dno.
  • Na dolną warstwę ciasta wyłóż starte jabłka. Po wyrównaniu powierzchni delikatnie wklepujemy starte jabłka.
  • Jeśli zamroziłeś połowę ciasta, wyjmij ją i zetrzyj na tartę, używając tych samych oczek co jabłka. Utartym ciastem pokryj całą powierzchnię szarlotki. Ciasto rozrywamy, jeśli leżało w lodówce i równomiernie posypujemy nim wierzch szarlotki.
  • Teraz czas na upieczenie szarlotki. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni (grzanie góra/dół) i włóż do środka formę z ciastem. Wybierz półkę pośrodku. Piec przez około godzinę. przez maksymalnie siedemdziesiąt minut. Ponieważ mój piekarnik ma dużą komorę, a grzejniki nie pieczą ciasta od góry tak szybko, jak w mniejszych piekarnikach, pieczenie mojego ciasta zajęło dokładnie 70 minut.
  • Szarlotkę można wyjąć z piekarnika zaraz po upieczeniu. Gdy ciasto trochę przestygnie, odetnij brzegi i przełóż je na metalową kratkę, aby dokończyć studzenie. Przed podaniem szarlotkę można posypać cukrem pudrem lub mieszanką cukru pudru i cynamonu.
  • Pokruszona szarlotka również jest gotowa.
  • Smacznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recipe Rating