Krok 1: Wybierz naczynie do pieczenia
Do smażonych naleśników najlepiej sprawdza się żeliwna patelnia o średnicy 23–24 cm; nie powinien mieć drewnianych uchwytów ani innych elementów, które nie są przeznaczone do pieczenia w piekarniku. Jako ostatnią opcję można zastosować szczelną blachę do pieczenia (bez zdejmowanych boków) lub inne naczynie żaroodporne, np. ceramiczne.
Krok 2: Przygotuj ciasto naleśnikowe
Można teraz rozpocząć wstępne nagrzewanie piekarnika. Ruszt lub cienką blaszkę z wyposażenia piekarnika należy ustawić na środkowej półce lub niżej na podłodze. Przełóż masę naleśnikową do naczynia do zapiekania. Korzystając z opcji pieczenia góra/dół, ustaw temperaturę na 220 stopni.
Wszystkie składniki na ciasto naleśnikowe połączyłam w jednej misce za pomocą blendera próżniowego. Wbij trzy duże lub cztery małe jajka. Należy dodać 150 mililitrów mleka, 100 gramów mąki pszennej tortowej, łyżkę ekstraktu waniliowego lub cukru i odrobinę soli. Wszystkie składniki mieszamy aż powstanie gładkie ciasto. W razie potrzeby przełóż je do płytkiego naczynia.
Krok 3: Usmaż naleśnik.
Cierpliwie poczekaj na intensywne nagrzanie potrawy w piekarniku. Piekarnik powinien się nagrzać do żądanego poziomu. Załóż wyjątkowo grube rękawice kuchenne, przygotuj łyżkę masła klarowanego i ewentualnie pędzelek. Zawsze miej pod ręką miskę mieszanki naleśnikowej. Ostrożnie i sprawnie otwórz piekarnik.
Delikatnie wysuń szufladę zawierającą gorące naczynie. Wlać masło i za pomocą pędzla rozprowadzić je po krawędziach. Od razu wlać całe ciasto naleśnikowe, włożyć naczynie do środka i zamknąć piekarnik, aby utrzymać temperaturę.
Tak powinno piec się holenderskie dziecko przez 20 minut. Zwykle naleśnik zaczyna znacznie się rozszerzać w połowie pieczenia. Następnie rośnie całkowicie równomiernie lub nieregularnie, tworząc potężny grzyb. Po 20 minutach pieczenia naleśnika wyłącz piekarnik i natychmiast go wyjmij. W ciągu kilku minut zacznie stopniowo opadać, robiąc miejsce w środku na pyszne dodatki.
Pomocna wskazówka: Możesz rozgrzać piekarnik i naczynia kuchenne niezależnie, jeśli Twoje naczynie nadaje się również do podgrzewania na kuchence. Połóż naczynie na palniku i rozgrzej je bardzo agresywnie po zakończeniu nagrzewania pieca.
Dodać masło i rozprowadzić je wyłącznie w nagrzanym naczyniu. Po wylaniu ciasta naleśnikowego szybko włóż naczynie do nagrzanego piekarnika. Piec przez dwadzieścia minut.
Krok 4: Udekoruj ulubionymi dodatkami.
Słodką wersję Dutch Baby można podawać na zimno lub na gorąco. Poniżej zdjęcie naleśnika z piekarnika z brzoskwiniami z puszki, malinami, mascarpone i cukrem pudrem. Naleśnik można bezpiecznie przenieść z patelni na talerz, gdzie można go podzielić na cztery mniejsze połówki.
Słodycze Dutch Baby można również podawać z dodatkami takimi jak cynamon, banany i bita śmietana. Gotowany naleśnik z pieczonymi jabłkami świetnie smakuje jesienią. Holenderski Możesz także posmarować dziecko ulubionym kremem czekoladowym lub zwykłym dżemem.
Jedynym składnikiem pominiętym w wersji na słono jest cukier zawarty w cieście. Gotowy naleśnik dobrze komponuje się na przykład z pastą z awokado, serkiem śmietankowym, świeżym koperkiem i wędzonym łososiem. Fantastycznie będzie też dodać odrobinę chrupiącego boczku, parmezanu czy grzybów.
Smacznego.