Wpierw ugotuj żeberka wieprzowe. Użyłam pięćset gramów tłustych żeberek z kością, które miałam tego dnia. Jeden pasek pokroiłam na mniejsze kawałki. Możesz dodać o 200 gramów więcej, jeśli masz kawałek bez kości. „Trójkąty” to inna nazwa żeberek. Możesz je również pokroić wzdłuż kości na mniejsze kawałki.
Umieścić kawałki żeberek w garnku. Wlej do garnka dwa litry zimnej wody. Użyj średniej mocy palnika. Przykryj garnek przykrywką. Na powierzchni prawdopodobnie zbierze się znaczna ilość piany jeszcze zanim woda się zagotuje.
To ścięte białko. Możesz je zebrać i usunąć łyżką, ale z czasem nie będziesz ich prawie widać. Po zagotowaniu wody dodaj do garnka z żeberkami trzy ziarna ziela angielskiego i dwa listki laurowe. Ponownie przykryj garnek przykrywką. Gotuj żeberka na niskiej mocy około czterdziestu do pięćdziesięciu minut.
Obierz ziemniaki podczas gotowania żeberek. Jak w przypadku każdej innej zupy, pokrój je na małe kawałki i umieść w innym garnku z osoloną wodą. Zanim dodasz ziemniaki do dużego garnka z kwaśnicą, gotuj je do miękkości. Przełóż gotowane ziemniaki do innego naczynia. Nie wylewaj całej wody z gotowania ziemniaków od razu.
Pod koniec dotowania kwaśnicą możesz stwierdzić, że zupa jest za gęsta. Wtedy woda z gotowanych ziemniaków będzie idealnym uzupełnieniem płynów.
Porady: Kwaśnica powinna być gotowana pod przykrywką podczas gotowania zupy.
Po tym czasie mięso powinno być na tyle miękkie, aby kości były łatwo wyjmowane. W rezultacie wyławiam kawałki żeberek. Kroję mięso na jeszcze mniejsze kawałki, gdy usuwam kości. Ponownie wkładam mięso do garnka. Wsyp mielony pieprz na płaską łyżeczkę. Do garnka dodaj kilka suszonych grzybków.
Zmiel około 200 gramów wędzonych żeberek i dodaj do garnka. Możesz pokroić mięso kostki i dodać je do zupy. Niemniej jednak należy pamiętać o wyłowieniu ich przed podaniem kwaśnicy na talerze.
Zrób to samo z 200 gramami wędzonego boczku. Może to być boczek wędzony surowy lub boczek wędzony parzony, odpowiednio 100 gramów jednego i 100 gramów drugiego. Jeśli masz skórę na boczku, odkrój ją w całości i dodaj ją do zupy. Zamieszaj wszystko i gotuj przez dziesięć minut.
Porady: Niektórzy dodają również słoninę lub podgardle, które zostały pokrojone w kostkę i smażone na skwarki, takie jak cebula, do kwaśnicy.
W tym momencie postanowiłem zmienić garnek na większy.
Dodaj 500 gramów wysokiej jakości kiszonej kapusty do garnka. Dodajemy kapustę kiszoną do zupy wraz z całym sokiem. Nie należy odciskać, płucić ani kroić kapusty na mniejsze kawałki. Znowu przykryj garnek przykrywką. Zmniejsz moc palnika do takiej, by kwaśnica tylko mrugała lub delikatnie się gotowała, a następnie gotuj zupę do miękkości kapusty. Zazwyczaj trwa to dla mnie około trzydziestu do czterdziestu minut.
Porady: Tradycyjna kiszona kapusta powinna być z solą. Nie kupuj kapusty kwaszonej octem, która jest łatwo rozpoznawalna przez jasną, białą barwę. W tym momencie możesz również dodać pokrojoną w półplasterki ulubioną podwędzaną kiełbasę — ale ja nie robię tego.
Po tym, jak kapusta zmięknie, dodaj sporą szczyptę mielonego lub niemielonego kminku oraz jedną łyżeczkę majeranku (lub dwie łyżeczki, jeśli lubisz). Zmiel trzy ząbki czosnku, pokrój je w cienkie plasterki i dodaj do zupy. Zamieszaj wszystko i gotuj przez dziesięć minut.
Porady: Możesz zamienić czosnek na cebulę pokrojoną w piórka lub kostkę, którą podsmażyłeś na smalcu, np. na podgardlu lub na solinie. Jednak, aby kwaśnica nie była zbyt tłusta, wolę sam czosnek. Niemniej jednak jest to dobry dodatek do tłustego mięsa.
Na koniec dodaj ziemniaki, które zostały chwilę wcześniej ugotowane, a także ewentualnie trochę wody z gotowania ziemniaków. Sprawdź smak kwaśnicy, mieszając ją. Do tej pory nie zdecyduj się, czy dodać sól do zupy. Jak mocno słona i kwaśna jest moja kapusta, decyduje, czy dodaję sól i w jakiej ilości. Tym razem nie dodawałam soli. Możesz dodać więcej pieprzu.
Kwaśnica można podawać samodzielnie lub z pieczywem.