Najpierw przygotuj farsz, używając mięsa mielonego. Lazania najlepiej „lubi” makaron, gdy nadzienie jest pełne pomidorów i idealnie drobnych kawałków mięsa mielonego. Upewnij się, że wieprzowina, której używasz do Lazania, nie jest zbyt tłusta. Zwykle kupuję łopatkę wieprzową. Dodatkowo można łączyć mielonego kurczaka z wieprzowiną. Kupuję całą szpatułkę i przetwarzam ją za pomocą robota kuchennego ustawionego na średnie oczka.
Do mielonego mięsa dodaj płaską łyżeczkę soli, pieprzu i słodkiej papryki, a także płaską łyżkę majeranku i ziół prowansalskich. Kiedy mięso i przyprawy dobrze się połączą, odstawiamy je na bok.
Po obraniu cebulę pokroić w drobną kostkę. Po obraniu przełóż ząbki czosnku przez praskę. Po obraniu dużych grzybów pokroić na mniejsze kawałki. Obieranie grzybów nie jest konieczne, jeśli są małe.
Wlać cztery łyżki oleju roślinnego, takiego jak olej ryżowy lub olej z pestek winogron, na średniej wielkości patelnię i podgrzać. Smaż cebulę, czosnek i grzyby przez około pięć minut na mocy palnika nieco wyższej niż niska. Na żarówce powinna znajdować się po prostu glazura. Na patelnię dodajemy również mięso mielone i przyprawy. Mięso powinno zbladnąć już po kilku minutach gotowania całości. Za pomocą drewnianej łyżki wymieszaj zawartość patelni.
Ciągle oddzielaj kawałki posiekanego mięsa za pomocą łyżki.
Już po kilku minutach możesz dodać szklankę przecieru pomidorowego. Passatę w butelce, pojemniku lub kartonie można zmiksować do użytku. Dodaj także 200 gramów koncentratu pomidorowego.
Po dwóch minutach dokładnie połączyć aromatyczny farsz mięsno-pomidorowy do Lazania i wyłączyć.
Przygotuj formę, w której będziesz mógł upiec Lazania. Może być wykonany ze szkła lub ceramiki. Wymiary: 30 x 22 x 6 cm, wysokość krawędzi wynosi 6 cm. Wystarczy nałożyć olej na wnętrze formy.
Na grubych oczkach zetrzyj ser mozzarella (nie ten miękki z zalewy). Używając tych samych oczek, zetrzyj ser. Włóż oba sery do miski razem. Lazania można również przygotować z delikatnego sera mozzarella marynowanego w zalewie. Ten rodzaj sera nie nadaje się już do tarcia na tarty. Używając rąk, ostrożnie pokrój go w plasterki lub kawałki „łzawe”. Na farszu ułóż kulki mozzarelli, razem z serem, jeśli go masz.
Przed włożeniem arkuszy makaronu Lazania do brytfanny należy je nieco zmiękczyć, aby były miękkie. Wystarczy wlać wodę do garnka. Dokładnie podgrzej wodę aż do wrzenia, ustawiając palnik na średnią moc. Odetnij całkowicie moc palnika. Namoczyć w gorącej wodzie pomiędzy trzema warstwami tkaniny. Po około 60 sekundach ostrożnie je wyłów i ułóż na dnie brytfanny. Ja usuwam je szczypcami, ale trzeba zachować ostrożność, żeby się nie rozerwać.
To prowadzi nas do najlepszej części przygotowywania Lazania po polsku: układania. Najpierw ułóż obok siebie trzy delikatne płaty makaronu Lazania.
Przykryj spaghetti cienką, ale grubą warstwą farszu mięsnego.
Na nadzienie z mięsa połóż starty ser. Staraj się równomiernie rozprowadzić go w formie, pamiętając o zarezerwowaniu odpowiedniej ilości składników na pozostałe warstwy Lazania.
Na ser połóż dodatkowe trzy miękkie płaty makaronu (pamiętaj, aby każdy z trzech kolejnych arkuszy zanurzyć na patelni we wrzącej wodzie na minutę). Warstwa sera i kolejna warstwa farszu wołowego. Dla kolejnych dwóch warstw powtórz tę samą procedurę. Po ułożeniu czwartej warstwy na makaronie nie powinno być już mięsa.
Teraz możesz posypać arkusze makaronu pozostałym serem. Oczywiście, jeśli coś jeszcze zostało. Jedną z opcji jest polewanie Lazania sosem beszamelowym lub polewanie mieszanką mleka i słodkiej śmietanki z odrobiną słodkiej papryki.
Rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Umieścić brytfannę z zapiekanką przygotowaną w niej do pieczenia. Wybierz środkowy ruszt do pieczenia na górze lub na dole. Lazania należy piec 50 minut. Lazania zaraz po wyjęciu z piekarnika jest naprawdę wilgotna i delikatna. Sos przesącza się, a ser jest gumowaty. Gdy lekko ostygnie, idealnie nadaje się do krojenia.
Dodatkowo z przecieru pomidorowego i siekanego mięsa można przygotować uniwersalny sos mięsny do gotowanego ryżu lub makaronu. Można go używać do nadziewania warzywami bułek lub muszli makaronu. Podziel się innymi przemyśleniami, jakie możesz mieć w sekcji komentarzy!
Smacznego.