Krok 1: Umieść spód w formie
Napełnij misę robota kuchennego 150 gramami ciasteczek i 100 gramami najwyższej jakości chałwy waniliowej. Wymieszaj je z piaskiem. Sugeruję zmielenie kilku ciasteczek na raz i umieszczenie zmielonych ciasteczek w misce, jeśli masz małą komorę i sprzęt o małej mocy. Jeśli nie masz robota kuchennego, możesz pokruszyć ciasteczka wałkiem do ciasta lub ubić je drewnianym tłuczkiem i okrągłą końcówką w naczyniu lub woreczku strunowym. Zastosuj chałwę w ten sam sposób.
Przygotuj formę do pieczenia. Zastosowano tortownicę o średnicy 24 cm. Zabezpiecz obręcz po wyłożeniu boków i dna formy pergaminem lub papierem do pieczenia. Smaruj wewnętrzne boki miękkim masłem, aby papier dobrze przylegał. Wyższe paski papieru do pieczenia (które należy samodzielnie wyciąć z arkusza papieru do pieczenia) należy ułożyć na natłuszczonych bokach.
Wyrównaj górę mieszanki ciasteczek i chałwy, wciskając ją w formę. Można do tego użyć łyżki stołowej lub szpatułki do ciasta. Tym razem poklepałam go małym słoiczkiem, gdyż chciałam, żeby spód lekko zachodził na brzegi. Przygotowując masę serową, przygotowany spód zostaw w formie stojącej na blacie kuchennym lub włóż do lodówki.
Rada:
Do sernika sugeruję wysokiej jakości ciasteczka zbożowe, najlepiej pełnoziarniste lub owsiane. W moim przypadku był to Krakuski.
Krok 2: Wymieszaj składniki przeznaczone do produkcji masowej.
W robocie kuchennym zmiel dwukrotnie 1 kilogram półtłustego lub tłustego twarogu. Wystarczy, że drobno posiekany serek wiejski połączymy w misce z pozostałymi składnikami. Rozbij cztery lub pięć jajek do miski. Należy dodać 350 gramów chałwy waniliowej; jeśli jest za słodkie, użyj mniej. Radzę najpierw go rozbić. Następnie dodaj 200 gramów kwaśnej śmietany (12 lub 18%) i 100 gramów cukru (lub mniej). Dodać paczkę (saszetkę) budyniu waniliowego lub śmietankowego bez cukru, około 35-40 gramów. Używając miksera ustawionego na niską prędkość, wymieszaj wszystko, aż wszystkie składniki zostaną dobrze połączone. Na koniec trochę, ale za pomocą szpatułki, dokładnie wymieszaj masę sernikową.
Krok 3: Wypełnij formę mieszanką.
Całą masę serową należy ostrożnie wylać lub przełożyć do formy z ciastem i bazą chałwową.
Krok 4: Upiecz sernik
Piekąc sernik nie korzystam z funkcji pary. Dodatkowo unikam kąpieli wodnej, bo nie przeszkadza mi, czy podczas pieczenia lekko pęknie, czy w ogóle nie pęknie (zakładając, że masa będzie rzadsza).
Korzystając z opcji pieczenia góra/dół, piecz sernik przez 80 minut w piekarniku nagrzanym do 160 stopni (wybierz temperaturę średnią lub nieco niższą). Nie otwieraj drzwi piekarnika przez co najmniej dziesięć minut po jego wyłączeniu. Następnie pozostaw je lekko uchylone na pół godziny. Po tym czasie wyjmij sernik z piekarnika. Po wystygnięciu sernika włóż go do lodówki w zacienionym miejscu na co najmniej cztery godziny, a najlepiej na całą noc.
Dzieje się tak dlatego, że po ochłodzeniu osiąga optymalną strukturę.
Rada: Zmniejsz moc palnika o 10 stopni, jeśli sernik zacznie się rozgotować w połowie pieczenia, bo znajduje się zbyt blisko grzałek.
Krok 5: Pokryj sernik polewą
Choć nie jest to konieczne, po wystygnięciu sugeruję skropić sernik dużą ilością śmietanki i gorzkiej czekolady. Do rondelka wlać 70 mililitrów śmietanki ubijanej 30% i doprowadzić do wrzenia. Zdejmij garnek z palnika i wsyp 100 gramów posiekanej gorzkiej czekolady (lub 60–70% gorzkiej czekolady). Za pomocą szpatułki mieszaj wszystko, aż czekolada całkowicie rozpuści się w podgrzanej śmietance, a mieszanina połączy się w gęsty krem. Na wierzch sernika nałóż polewę i odczekaj 10 minut. Po całkowitym wystudzeniu nadzienie stanie się jeszcze grubsze.
Krok 6: Udekoruj i podawaj
Sezam i pokruszona chałwa (ja użyłam pistacji) to kolejne dwie opcje dekoracji sernika chałwowego.
Upieczony i wystudzony sernik należy przechowywać w lodówce w lekkim cieniu. Jeśli będzie przechowywany w lodówce w temperaturze od 6 do 10 stopni, pozostanie świeży przez co najmniej tydzień.
Smacznego.