Ustaw piekarnik na wstępne nagrzanie. Na początek ustaw temperaturę na 170 stopni (w górę lub w dół). Sortuj żółtka i białka jaj. W przypadku przepisu z jagodami na przykład odłóż żółtka, a białka umieść w dużej misce.
Białka lekko doprawić solą. Za pomocą miksera ubijaj białka na początku na mniejszą prędkość, a następnie stopniowo ją zwiększaj. Aby uniknąć przekłucia pęcherzyków powietrza, białka ubijaj nie dłużej niż trzy minuty. Jeśli używasz, możesz dodać winian potasu, ale dopiero po ubijaniu przez około minutę.
Teraz dodaj trochę cukru. Mieszaj na najwyższych obrotach po każdej łyżce, aż cukier całkowicie rozpuści się w piance i wymiesza się z nią. Będzie to wymagało około minuty. Po dodaniu całego cukru wymieszaj skrobię ziemniaczaną i łyżeczkę soku z cytryny. Mieszaj przez krótką chwilę. Powinna powstać zwarta, gładka i lśniąca masa białkowa.
Przygotuj arkusz papieru pergaminowego. Na talerzu, dnie tortownicy lub za pomocą kompasu narysuj ołówkiem okrąg o średnicy 20–22 cm. Wsuń arkusz na szufladę lub blachę do pieczenia. Nałóż piankę na środek okręgu za pomocą szpatułki. Kiloma szybkimi ruchami podciągnij piankę do góry, tworząc ładny kopiec.
W tym celu użyj szpatułki. Po przygotowaniu piekarnika do 170 stopni włóż do niego blaszkę. Po 7 minutach obniż temperaturę do 130 stopni i pozostaw blaty do wyschnięcia na kolejne 100 minut przy tym ustawieniu.
Bezę należy suszyć na środku piekarnika przez co najmniej 20 minut po wyłączeniu piekarnika. Wskazane jest jednak wydłużenie go powyżej jednej godziny. Bezę Pavlovą upiecz wieczorem i wstaw do piekarnika na noc, jeśli planujesz podać ją następnego dnia.
Owoce i bita śmietana:
Dokładnie schłodzoną śmietankę ubić na sztywną masę. Ponieważ początkowo dużo się rozlewa, najlepiej sprawdza się w wysokim naczyniu. Zacznij od lekkiego obrócenia miksera. Zwiększaj stopniowo. Aby zapobiec rozwarstwieniu, nie ubijaj śmietanki przez dłuższy czas. Wystarczające jest ubijanie nie dłużej niż trzy minuty.
Całkowicie wystudzone bezy ułożyć na bitej śmietanie. Połóż owoce na wierzchu. Na zdjęciu porzeczki wiszące na gałązkach. Jednak dobrym pomysłem jest ich obranie przed pokrojeniem ciasta.
Śledź nas na facebooku
Smacznego.