Pokrój i obierz ziemniaki, tak aby kostki były nieco większe niż w przypadku zupy. Zmiksuj około 500 gramów wstępnie pokrojonych ziemniaków. Włóż je do rondla, na którym zalej litrem wody. Dodaj 150 gramów ulubionej kiełbasy, która została lekko wędzona w garnku.
Przekrój go na pół. Do garnka dodaj 150 gramów surowego lub parzonego wędzonego boczku (w cienkich plasterkach, bez grubej skórki) lub taką samą ilość wędzonych żeberek (bez kości i chrząstek). Dodaj jeden liść laurowy i dwa granulki ziela angielskiego.
Załóż pokrywkę na rondelek. Po ustawieniu mocy palnika nieco powyżej średniej zagotuj zupę. Gdy zupa osiągnie temperaturę wrzenia, zmniejsz moc palnika, aby wystarczyła do ugotowania. Po około 20 minutach sprawdź, czy ziemniaki są miękkie. Dostosuj czas gotowania zupy według potrzeb.
Rada: Kiełbasę białą (surową lub parzoną) można zastąpić standardową kiełbasą w barszczu białym na zakwasie pszennym lub dodać do zupy więcej białej kiełbasy.
Gdy ziemniaki będą już miękkie, do gulaszu dodać 1/3 łyżeczki pieprzu i łyżkę majeranku. Do barszczu białego dodać 500 ml zakwasu pszennego lub taką samą ilość zakwasu żytniego do żuru. Pamiętaj, że dodatki dodajesz zarówno do wody, jak i do mąki (z butelki/słoiczka na zakwasie).
W związku z tym radzę dokładnie wymieszać zawartość butelki przed dodaniem zakwasu do rondelka. Używasz zakwasu z butelki, który oferowany jest w butelkach 500 ml, jeśli nie masz ręcznie robionego zakwasu. Pod nazwą „barszcz biały” (na mące pszennej) lub „żurek” (na mące żytniej) żywność tę można spotkać w lodówkach.
Używa się również tartego chrzanu. Dodaję sześćdziesiąt gramów chrzanu, używając chrzanu z pojemnika zawierającego sześćdziesiąt procent startego chrzanu. Na początek dodaj jedną lub dwie łyżki chrzanu; możesz dodać więcej na samym końcu, tuż przed wyłączeniem zupy, w zależności od tego, jak mocny jest twój chrzan. Osobisty gust określa również ilość użytego chrzanu.
Po wymieszaniu zupy i doprowadzeniu jej do wrzenia należy zmniejszyć moc palnika, aby gotowała się bez nadmiernej intensywności (bez przykrycia). Przez maksymalnie pięć minut stale mieszaj zupę. Po tym powinno stać się trochę grubsze.
Na koniec dodać 50 ml śmietanki ubijanej 30% lub słodkiej, rzadkiej śmietanki. Zapobiegnie to zwarciu się zupy chrzanowej w rondlu i nada jej delikatniejszy smak. Z drugiej strony, odważ około 50 gramów, czyli dwie solidne łyżki śmietanki i przełóż ją do małej miski, jeśli lubisz śmietanę 18%. Aby zahartować śmietanę, wlej do niej gorącą zupę. Zupę zalać zmiksowaną śmietaną. Zawsze mieszaj zawartość.
Po dodaniu śmietany lub kwaśnej śmietany skosztuj zupy chrzanowej na zakwasie i zobacz, czy nie wymaga dodania soli, pieprzu czy chrzanu (który nie jest zawarty w składnikach). Zawsze możesz dodać ząbek rozgniecionego czosnku. Proponuję połączyć świeży chleb i jajko na twardo z zupą chrzanową na zakwasie. Sugeruję użycie świeżych ziół, takich jak szczypiorek, pietruszka, lubczyk i oregano.
Rada: Niektóre zakwasy kupowane w sklepie zawierają więcej mąki niż inne; koniecznie sprawdź etykiety. Możesz nawet zagęścić zupę, jeśli wolisz, aby barszcz i żurek były grubsze. Aby to zrobić, wystarczy napełnić szklankę 50 mililitrami wody ziemnej, dwiema łyżeczkami gotującej się zupy i jedną łyżka mąki pełnoziarnistej lub żytniej. Po wymieszaniu wszystko wlać do rondelka, aby nie było grudek.
Poczekaj, aż zupa ponownie się zagotuje, często ją mieszając. Dodatkowo można dodać otręby żytnie lub pszenne (już w mniejszych ilościach).
Zupę na zakwasie chrzanowym można podgrzać przed podaniem. W lodówce przechowuje się do czterech dni.