Dobrym pomysłem jest wcześniejsze przygotowanie posiekanej cebuli, dlatego zacznę od podsmażenia jej na maśle. Obierz i drobno posiekaj średniej wielkości cebulę (użyłam zwykłej żółtej cebuli, ale możesz użyć też cebuli czosnkowej). Rozgrzej patelnię o grubszym dnie.
Dodaj do tego jedną posiekaną cebulę i dwie łyżeczki klarowanego masła. Alternatywnie możesz dodać małą garść grubo posiekanego szczypiorku. Na małym ogniu smaż cebulę przez maksymalnie piętnaście minut. Powinna pięknie się szklić i lekko zarumienić. Gdy zupa będzie gotowa, wlej do niej całą zawartość patelni.
Wskazówka pierwsza:
Do przygotowania zupy jarzynowej na bulionie lub bulionie zamiast wody można użyć tylko jednej łyżki masła klarowanego. Zamiast cebuli można również podsmażyć trochę posiekanego pora.
Wskazówka 2:
Możesz dodać trochę drobno posiekanych grzybów i smażyć je z cebulą przez dodatkowe pięć minut lub możesz je zrumienić na osobnej patelni. Podsmażone grzyby dodać do zupy pod koniec gotowania.
Po dokładnym umyciu marchewek obierz je i pokrój w cienkie plasterki. Dodatkowo obierz i pokrój opłukane ziemniaki w drobną kostkę. Przełóż warzywa do garnka. Dodać 1500 ml wody (sześć szklanek po 250 ml). Po nałożeniu pokrywki na garnek i doprowadzeniu go do wrzenia należy zmniejszyć moc palnika tak, aby bulion delikatnie się gotował przez dziesięć minut.
Pierwsza wskazówka:
Zamiast wody możesz także użyć delikatnego bulionu z kurczaka. Należy jednak zachować ostrożność przy późniejszym dodawaniu przypraw, ponieważ bulion/bulion może być już nieco doprawiony. Nie zaleca się od razu dodawania całej soli i pieprzu, które dodaję do składników.
Wskazówka 2:
Na tym etapie można dodać także kawałek pokrojonego w kostkę i obranego korzenia pietruszki lub bulwy selera.
Po 10 minutach gotowania możesz już dodać około 200 gramów zielonej lub żółtej fasoli (można je nawet połączyć pół na pół). Jeśli masz świeżą fasolę, wszystko, co musisz zrobić, to umyć ją, odciąć końce i pokroić na kilka mniejszych kawałków.
Po prostu przenieś zamrożoną fasolę – bez rozmrażania – do garnka. Weź połowę świeżego kalafiora i odetnij różyczki. Do zupy dodałam 450 gramów różyczek, więc połowa ważyła 600 gramów. Jeśli masz mrożonego kalafiora, dodaj 450 gramów mrożonych różyczek kalafiora do zupy.
W tym momencie dodaje się również przyprawy:
dwie płaskie łyżeczki soli, pół łyżeczki pieprzu i szczyptę mielonego kminku, kurkumy i gałki muszkatołowej (kminku). Przypomnijmy, że radzę dodać mniej przypraw i w razie potrzeby posolić zupę, jeśli zamiast wody użyliśmy bulionu lub bulionu. Jeszcze raz przykryj zupę pokrywką i podgrzewaj przez pięć minut.
Oprócz fasoli można dodać kilka małych brukselek (większe podzielone na pół), trochę różyczek brokułów (z różyczkami kalafiora lub zamiast) i szparagi (jeśli jest sezon i lubisz ich smak w zupie). i kalafior.
Po gotowaniu zupy przez 5 minut dodaj 100 gramów świeżego lub mrożonego zielonego groszku. Dodatkowo możesz dodać nawet dwukrotnie więcej groszku. Do zupy jarzynowej dodać całą zawartość patelni wraz z podsmażoną cebulą. Po wymieszaniu zupy załóż pokrywkę. Gotuj zupę przez dziesięć minut na małym ogniu.
Rada:
Oprócz groszku i karmelizowanej cebuli możesz także dodać garść fasoli z puszki, soczewicy lub kukurydzy.
Zupa jest prawie gotowa. Wszystko, co musisz zrobić, to ubić trochę śmietany i garść posiekanego koperku. Do gotowania zupy używaj bardzo małej mocy palnika. Do nieco większego szklanego naczynia należy wlać pół szklanki kwaśnej śmietany 18%.
Śmietankę wmieszać do wrzącego bulionu od razu po dodaniu niewielkiej ilości bulionu. Przed dodaniem śmietanki do zupy należy dodać jeszcze dwie sztuki bulionu, aby ją dobrze zahartować. Gdy do garnka dodamy śmietanę i bulion, wszystko mieszamy. Po kolejnych dwóch minutach wyłącz zupę z warzywami.
Spróbuj i w razie potrzeby dopraw solą lub pieprzem.
Można jednak pominąć ten krok i zamiast tego zabielić zupę jarzynową. Które warzywa są Twoimi ulubionymi w zupie jarzynowej, a jakich zwykle unikasz w sekcji komentarzy?
Smacznego.